Praca na stanowisku pośrednika nieruchomości jest często nazywana zawodem z przyszłością. Każda osoba szukająca ciekawej pracy pełnej wyzwań chce znaleźć taką branżę, w której zatrudnienie okazałoby się idealną i wymarzoną pracą. Kariera na rynku nieruchomości jest jedną z lepszych opcji, cieszy się ona wieloma pozytywnymi opiniami. Czy kariera agenta nieruchomości jest dobrym wyborem dla każdego?Kto powinien zostać agentem nieruchomości?

Przede wszystkim osoby przedsiębiorcze, samodzielne, łatwo nawiązujące kontakt z ludźmi. Osoba pracująca w tej branży powinna mieć wysokie umiejętności interpersonalne, musi być cierpliwa i otwarta na klienta. Tą pracą mogą być zainteresowane osoby nastawione na osiąganie wyznaczonych celów, ceniące sobie wysokie zarobki wynikające z wysokiego wkładu pracy. Nie jest to praca łatwa, jednak jeśli mamy wysokie umiejętności i angażujemy się w nią, możemy zarabiać duże pieniądze.

Licencja pośrednika nieruchomości

W dniu 1.01.2014 roku weszła w życie ustawa deregulująca. Został w niej zniesiony wymóg posiadania licencji na agenta nieruchomości. Zniknęły także formalne wymagania co do posiadanego wykształcenia przez agenta jako niezbędnego wymogu, aby móc pracować w tej branży. Oznacza to duże ułatwienie dla wszystkich osób, chcących podjąć taką ścieżkę kariery.

Czy wykształcenie wyższe jest potrzebne na tym stanowisku?

Jeśli chodzi o formalność, nie istnieje już taki obowiązek. Jednak w tej branży, firmy szukają osób mające wykształcenie w takich kierunkach jak zarządzanie nieruchomościami, prawo, ekonomia, budownictwo.

Dlaczego warto zająć się sprzedażą nieruchomości?

Największą zaletą w tym zawodzie, jest szansa na naprawdę atrakcyjne zarobki. Warto również przyjrzeć się innym zaletom pracy na stanowisku agenta nieruchomości:

  • Prowizje, które zwiększają wynagrodzenie agenta nieruchomości

Agent dostaje swoją stałą część wynagrodzenia, a oprócz tego premię od sprzedaży. Przeważnie jest to określony z góry procent od nieruchomości. Jeśli sprzedawany lokal ma dużą wartość, oznacza to spory dodatek do wynagrodzenia. Na przykład, gdy mieszkanie warte jest 500 tysięcy złotych, a premia wynosi 2 procent, to agent nieruchomości otrzymuje 10 tysięcy złotych.

  • Brak konieczności posiadania wyższego wykształcenia

Uzyskanie dyplomu na kierunku marketingu z pewnością jest pomocne w trakcie dokonywania transakcji. Jednak większość pracodawców nie wymaga wyższego wykształcenia. Liczą się przede wszystkim umiejętności sprzedażowe.

  • Możliwość rozwoju dla najlepszych pracowników

Osoby które odznaczają się wysoką efektywnością sprzedaży, mogą rozwijać swoje umiejętności. Dla takich osób organizowane są szkolenia.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Wysokie zarobki to jeden z najważniejszych argumentów, za tym, aby zostać agentem nieruchomości. Wypłaty przewyższają zazwyczaj średnie rynkowe wynagrodzenie. Pośrednika nieruchomości rozlicza się na podstawie osiąganych przez niego efektów, liczy się tu system prowizyjny. To ile zarabia agent nieruchomości, zależy od zawartych w miesiącu transakcji. Agenci pracują w nienormowanym systemie pracy, dzięki czemu mogą zarobić większe sumy o ile odpowiednio się angażują w pracę. Początek pracy w tym zawodzie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ agent nie posiada zbyt wielu pozyskanych klientów. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj wiedza zdobyta w trakcie szkoleń. Bardziej doświadczony pośrednik nieruchomości, który posiada już potrzebne do sprzedaży umiejętności i zyskał już polecenia od klientów, zarabia kwoty rzędu 15 do 25 tysięcy złotych. Agenci nieruchomości mogą liczyć na duże zarobki zwłaszcza w większych miastach takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia, Sopot, Gdańsk.

Jakie obowiązki posiada pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości musi przede wszystkim pośredniczyć pomiędzy stronami transakcji. Jest odpowiedzialny za wyszukiwanie klientów, którzy chcą sprzedać, wynająć, kupić czy oddać w zarządzanie mieszkanie, dom, lokale usługowe czy inne nieruchomości. Agent posiada wiele usług. Tworzy ogłoszenia, prezentacje nieruchomości, negocjuje cenę, odpowiada za przygotowanie potrzebnych do zawarcia transakcji dokumentów i innych formalności. Sprawdza stan prawny, pomaga w wyborze źródła finansowania nieruchomości.

Praca agenta nieruchomości jest pracą dla osób niezwykle wytrwałych, ambitnych i lubiących kontakt z ludźmi. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi poprawnie budować relacje z klientami, być do nich przyjaźnie nastawiona. Agent ma nienormowany czas pracy co jest sporą zaletą, gdyż może indywidualnie dostosowywać się do potrzeb swojego klienta, ale także do własnych. Nie ma w tej pracy sztywnych ram czasowych. Niezwykle istotna jest samodyscyplina, dobra organizacja własnej pracy. Agenci muszą być również odporni na stres. Praca ta daje dużą satysfakcję, gdy uda się przeprowadzić transakcję do końca oraz duże wynagrodzenie. Rynek nieruchomości w Polsce cały czas ulega zmianom, jest to na pewno branża z przyszłością.