Trzeba wykazać się nie lada umiejętnościami, aby dostać się do brygady antyterrorystów. Najpierw oczywiście szkoła średnia, potem służba w policji na ulicy lub w brygadzie kryminalnej, najlepiej bez żadnych skandali po drodze. Następnie trzeba przejść przez wiele egzaminów i testów, w tym psychologicznych. Nie ma wątpliwości, że aby stać się antyterrorystą trzeba też wykazać się wysoką sprawnością fizyczną i umiejętnościami w różnych dziedzinach specjalizacji wojskowych. Strzelanie, skoki ze spadochronu, taktyka, logistyka, walki wręcz to podstawowe abc tej profesji.

Ile zarabia antyterrorysta i kto może nim zostać? 

Wielu osobom wydaje się, że aby zostać terrorystą trzeba przede wszystkim być silnym i szybkim. Tymczasem siłacze z osiedlowych siłowni karmieni białkowymi substancjami z dodatkami raczej nie będą mieli szansy, by stać się komandosami. Po pierwsze wiele z tych substancji pseudo odżywkowych negatywnie działa na organizm poszerzając mięśnie jednak wypłukując z organizmu inteligencję, tymczasem to ona jest najważniejsza w pracy antyterrorysty. Sprawność fizyczna również, ale tężyzna produkowana w siłowni w sposób bierny nie jest tym samym co sprawność fizyczna wypracowana w terenie, na różnych polach aktywności.

Większość komandosów kończy studia, muszą oni też posiadać specjalne predyspozycje psychiczne sprawdzane jeszcze przed szkoleniem. Szkolenie pozwala je tylko rozwijać, być może ukierunkować, ale podstawą jest osobowość. W trakcie przesiewu ochotników sprawdza się też umiejętność działania w stresie, pod presją i w warunkach skrajnego zmęczenia.

Praca antyterrorysty posiada pewien nimb romantyzmu. To jedna z przyczyn, dla których ta formacja wojskowa jest tak popularna. Młodzi ludzie decydują się na wzięcie udziału w rekrutacji, a dopiero potem sprawdzają ile zarabia antyterrorysta. Wówczas dopiero okazuje się jak ta niebezpieczna praca jest niewspółmiernie nisko wyceniana na rynku pracy. Można byłoby długo porównywać zarobki różnych grup zawodowych wymagających znacznie mniej kwalifikacji i w większości wypadków porównanie przynosi wyłącznie rozczarowanie. Antyterroryści powiem zarabiają średnio od 2.800 zł do 3.600 zł.

Jak wygląda szkolenie antyterrorysty? 

Warunkiem niezbędnym otrzymania pracy jako antyterrorysta jest ukończenie kursu, który zwykle trwa ok. jednego roku. Podczas szkolenia przyszły antyterrorysta ćwiczy umiejętności i rozwija swoje zdolności. Szkolenie obejmuje strzelanie do celu, jazdę na nartach, wspinaczkę górską, nurkowanie, skoki spadochronowe, desant na linach ze śmigłowca czy zajęcia z saperami a do tego wszystkiego taktyka i logika.

Ten pierwszy i podstawowy kurs musi zakończyć się zdaniem egzaminu, po czym następują dalsze, jeszcze bardziej specjalistyczne treningi. Aby stać się rzeczywiście użytecznym komandosem należy ćwiczyć właściwie przez cały okres służby. Antyterroryści podczas ćwiczeń mają do swojej dyspozycji wszelkiego rodzaju obiekty, które potem mogą znaleźć się na ich drodze w sytuacjach realnego zagrożenia, a więc samoloty, autobusy, pociągi. Komandosi ćwiczą symulacje niebezpiecznych dla życia zdarzeń mających miejsce w metrze, czy pociągu. Aby osiągnąć jak najlepszą sprawność muszą ćwiczyć na różnorodnym terenie, wyjeżdżają więc w góry, nad morze czy jeziora. Muszą ćwiczyć też skoki spadochronowe.

Zadania antyterrorysty

Antyterroryści nie zajmują się wyłącznie zadaniami związanymi z walką z terroryzmem. Do ich obowiązków należy również konwojowanie groźnych przestępców czy ochranianie VIPów. Jednak na co dzień, pomiędzy spektakularnymi działaniami, głównie trenują, by nieustannie się doskonalić. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z pracą antyterrorysty wie jak ważnym składnikiem ich codzienności jest adrenalina. Na tym hormonie opiera się większość zadań treningowych. Adrenalina bowiem towarzyszy komandosom na co dzień, zawsze w czasie akcji, ale również podczas treningu. Komandos przede wszystkim musi nauczyć się panowania nad tym hormonem, adrenalina bowiem pomaga wykonywać ich pracę, ale też może stać na przeszkodzie realizacji.

Umiejętność panowania nad organizmem i emocjami

Wszechstronny antyterrorysta musi być mistrzem panowania nad swoim ciałem i emocjami. To dlatego w trakcie treningów ćwiczy się umiejętności walki w skrajnym stresie i na dużym zmęczeniu. Umieć wykrzesać z siebie siły w momencie gdy jest się bezsilnym to zdolność o największym znaczeniu. To dlatego w pracy antyterrorysty wcale nie siła fizyczna jest najważniejsza a odporność i wytrzymałość.

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez jednostek typu oddział antyterrorystyczny. Siły szybkiego reagowania i natychmiastowej gotowości, sprawne i wytrzymałe mają dzisiaj co robić a ich utrzymanie jest powinnością każdego kraju. Tak byśmy wszyscy mogli czuć się bezpiecznie w naszym własnym domu.