Codzienna praca w Biedronce

W sieci sklepów Biedronka robi codziennie swoje zakupy wiele tysięcy osób. Sklepy te są czynne przez cały tydzień z wyłączeniem wolnych od handlu niedziel, w godzinach od 7 do 21. Dzień pracy dla osób zatrudnionych w tej sieci może być dłuższy albo krótszy niż osiem standardowych godzin pracy. System pracy jest równoważny i zaczyna się o różnych porach dnia. Nadprogramowe godziny w ciągu dnia, oznaczają krótszy czas pracy w innym wybranym dniu. Pracownikowi przysługuje nieprzerwany odpoczynek w wymiarze nie mniejszym niż 12 godzin pomiędzy danymi zmianami. Każdy sklep w sposób indywidualny ustala liczbę osób pracującą na zmianie, zależy ona od wielkości sklepu i natężeniu ruchu. Pracownicy otrzymują również od sklepu przed rozpoczęciem pracy, odzież oraz obuwie robocze dostosowane do swoich stanowisk. Pracownikom udostępnione są również pomieszczenia socjalne, w których można zjeść posiłek i odpocząć w trakcie przerwy. Czas pracy ustalane jest według grafików z uwzględnieniem obowiązujących norm czasu pracy oraz nieprzerwanego odpoczynku pomiędzy zmianami. W Biedronkach wykorzystuje się elektroniczny system ewidencji czasu pracy, dzięki któremu można kontrolować czas pracy osób zatrudnionych. W tej sieci czas przepracowany jest bardzo szczegółowo rozliczany i sprawdzany przy pomocy monitoringu i weryfikacji zgodności godzin logowania w kasach.

Obowiązki pracownika Biedronki:

  • Obsługa klienta
  • Rozładunek i ekspozycja towaru
  • Sprzątanie

Praca w Biedronce nie jest lekka. Pracownicy muszą wykonywać wiele czynności, niema tu czasu na wypoczynek, tak twierdzi wiele osób zatrudnionych w tej znanej w całym kraju sieci.

Jak wyglądają wypłaty wynagrodzeń w praktyce- ile zarabia kierownik biedronki?

Przykładowo kierownik sklepu o obrocie od 1,2 do 2,2 mln złotych, który wyrobił 101 procent planu sprzedaży, dostanie za to 400 złotych. Jeśli sprawił również to, że klienci często kupowali świeże produkty, dostanie za to kolejne 200 złotych. Za niewielkie straty uzyska dodatkowe 480 złotych oraz 120 złotych za pozytywny wynik badania przez tajemniczego klienta. Jego premia wyniosła 1200 złotych, plus podstawowe wynagrodzenie co daje kwotę rzędu 5400 złotych brutto- 3830 netto. Zastępca uzyska 750 złotych premii, czyli dostanie 3700 brutto- 2644 netto. Kierownik sporego sklepu z dużym stażem pracy i wyrabiający premie uzyska maksymalnie do 6550 złotych brutto, czyli 4630 netto. Zastępca otrzyma wynagrodzenie rzędu 4590 brutto- 3264 na rękę. Jednak w przypadku, gdy stać pracy kierownika nie jest zbyt duży, nie otrzymuje premii, wówczas jego zarobki nie przekroczą kwoty 2993 złote, a zastępcy 2121 złotych. To ile zarabia kierownik Biedronki, zależy, jak widać od wielu czynników. Kasjerzy również mogą otrzymać premię, jej wysokość zależna jest od sprzedaży ogółem, wyników badania tajemniczego klienta oraz od wszelkich zaistniałych strat. Ważnym kryterium jest tu także sprzedaż produktów świeżych (owoce, warzywa, mięso). W przypadku, gdy pracownik nie zrealizuje celu sprzedaży, wówczas nie uzyska on żadnej premii.

W jaki sposób można dostać pracę w sklepie Biedronka?

Zatrudnienie rośnie z roku na rok. Sieć sklepów Biedronka cały czas intensywnie się rozwija, zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. W Polsce działa już 2700 sklepów Biedronka, ich ilość cały czas wzrasta. Firma w całym kraju zatrudnia aż 55 tysięcy pracowników. Sklepy cały czas poszukują pracowników na różne stanowiska, takie jak kasjer, kierownik czy zastępca kierownika sklepu. Otwarcie kolejnej placówki sklepu wiąże się ze stworzeniem kilkunastu miejsc pracy. Do tej pracy niewymagana jest znajomość języków obcych. Firmie Jeronimo Martins zależy na długiej współpracy z pracownikami, jednakże rotacja w tej sieci jest wielka. Firma inwestuje bardzo często w rozwój swoich pracowników. Organizuje im szkolenie, daje również możliwość awansów pionowych, jak i poziomych. Jest to skuteczna polityka, a dowodem na to jest to, iż 90 procent menadżerów Jeronimo Martins Polska to osoby, które uzyskały awans wewnątrz firmy. Pracownicy mogą cały czas podnosić swoje kwalifikacje, co jest dużą zaletą. Dostają oni wsparcie w celu podniesienia kwalifikacji poprzez liczne szkolenia wewnętrzne. W ciągu całego roku organizowane są 1,5 mln godzin szkoleń dla pracowników Biedronki na wszystkich szczeblach. W trakcie procesu rekrutacji analizowane są nadesłane od kandydatów na dane stanowiska zgłoszenia. Rekruterzy korzystają przede wszystkim z wywiadu telefonicznego albo zapraszają na bezpośrednią rozmowę rekrutacyjną. W trakcie rekrutacji na stanowisko dosyć specjalistyczne, dla rekruterów najważniejsza jest szeroka wiedza oraz umiejętności kandydatów. W wielu przypadkach wykorzystuje się w trakcie procesu rekrutacji takie narzędzia jak testy teoretyczne albo zadania symulacyjne.