Pomoc w opiece nad osobami starszymi.

W dzisiejszych czasach – kiedy to jesteśmy bardzo zapracowani oraz zabiegani i z trudem wystarcza nam czasu na połączenie swoich domowych oraz zawodowych obowiązków – całodobowa opieka nad starszym oraz nie do końca sprawnym członkiem rodziny może okazać się wręcz niemożliwa do wykonania.
W tej sytuacji jednak nie jesteśmy bezradni – bowiem równie dobrze możemy zatrudnić profesjonalną oraz wykwalifikowaną opiekunkę czy też opiekuna do pomocy przy naszej babci lub dziadku – na czas kiedy my jesteśmy w pracy lub też zapewnić im bardzo dobre i godziwe warunki życia w domu opieki dla osób starszych, w którym będą oni mieli zagwarantowaną całodobową opiekę oraz towarzystwo osób we własnym wieku.
Chociaż drugie rozwiązanie niektórym osobom wydaje się dosyć drastyczne i niewdzięczne wobec swoich rodziców oraz dziadków – to jednak w niektórych przypadkach oraz okolicznościach bywa ono właśnie jedynym słusznym wyjściem z zaistniałej sytuacji – zwłaszcza kiedy bliska nam starsza osoba wymaga stałej opieki oraz rehabilitacji przez całą dobę, a my ze względu na nasze predyspozycje fizyczne jak i obowiązki zawodowe po prostu nie jesteśmy w stanie jej tego zapewnić na odpowiednim poziomie. Dlatego korzystanie z pomocy wykwalifikowanego personelu zajmującego się profesjonalną oraz fachową opieką nad ludźmi starszymi to czasem bardzo dobre oraz słuszne wyjście w sytuacji kiedy nasz bliski członek rodziny wymaga stałej opieki.

Zarobki w zawodzie opiekuna osób starszych.

Ile zarabia opiekunka osoby starszej? Takie pytanie zadają sobie zarówno osoby poszukujące pracy w zawodzie opiekuna lub opiekunki osób starszych – jak i rodziny seniorów, które zastanawiają się czy będzie ich stać na zatrudnienie kogoś takiego. Otóż to ile zarabia opiekunka osoby starszej jest kwestia dosyć indywidualną i zależy od bardzo wielu czynników. 
Do najważniejszych czynników kształtujących zarobki w zawodzie opiekunki do osób starszych należą:

  • Staż pracy oraz poziom kwalifikacji zawodowych opiekunki
  • Doświadczenie zawodowe
  • Tryb pracy – przez co rozumie się opiekę dzienną lub też całodobową,a w niektórych przypadkach tylko nocną
  • Miejsce pracy, zatem czy jest to prywatny dom rodziny seniora, czy też może ośrodek zajmujący się opieką nad osobami starszymi
  • Kraj, w którym pracuje opiekunka – inne bowiem są zarobki w tym zawodzie w Polsce, a inne w krajach zachodnich takich jak Niemcy, Wielka Brytania lub Norwegia.

Opiekunka pracująca w Polsce – w domu prywatnym należącym do rodziny seniora, którym się zajmuje zwykle może liczyć na zarobki, które oscylują w granicach dwóch do dwóch i pół tysiąca złotych miesięcznie, lub też na ustalenie stawki godzinowej z pracodawcą oraz podpisanie wzajemnej umowy zlecenie i rozliczanie się na podstawie przepracowanych godzin.  Z kolei to ile zarabia opiekunka osoby starszej w ośrodku opieki nad seniorami zwykle zależy od jej stażu pracy i doświadczenia, i wynosi około dwóch i pół do trzech tysięcy złotych miesięcznie.
Na zdecydowanie wyższe zarobki z zawodzie opiekun osoby starszej mogą liczyć osoby pracujące za granicą, na przykład w Wielkiej Brytanii lub Niemczech. Zarobki we Włoszech są niższe jednak wciąż lepsze niż w Polsce.  Opiekuni osób starszych w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na wynagrodzenie z rzędu około tysiąca sześciuset funtów miesięcznie lub też stawki wynoszącej niemal dwadzieścia funtów za godzinę pracy. Stawki za ten rodzaj pracy w Niemczech kształtują się na podobnym poziomie, z kolei we Włoszech zwykle opiekunka może liczyć na stałe zakwaterowanie oraz wyżywienie ze strony swojego pracodawcy oraz miesięczną pensję w granicach około tysiąca euro. Takie zarobki to jednocześnie dużo oraz mało, bowiem niekiedy stan fizyczny oraz umysłowy pacjenta sprawia, że opiekun musi być do jego dyspozycji o każdej porze zarówno dnia jak i nocy, niekiedy samodzielnie musi podnieść swojego podopiecznego lub podopieczną i przenieść, na przykład z łóżka na wózek inwalidzki. Rzadko także mogą oni liczyć na dzień wolny od pracy, w którym mogliby odpocząć, zatem taką pracę zwykle decydują się wykonywać osoby, które mają już dorosłe dzieci lub też są samotne i pragną odłożyć pieniądze.

Cechy charakteru oraz predyspozycje niezbędne w zawodzie opiekuna osób starszych.

Bez wątpienia nie każdy z nas może być opiekunem osoby starszej- nawet jeśli ten rodzaj pracy w wielu przypadkach nie wymaga od nas specjalnego przygotowania zawodowego oraz ukończenia określonych typów szkół – a  do rozpoczęcia pracy wystarczy zwykle kilkudniowe szkolenie wdrażające w nowe obowiązki. Opiekun osoby starszej musi jednak przejawiać pewne cechy zarówno fizyczne jak i osobowościowe, które sprawią, że sprawdzi się on na tym stanowisku. To przede wszystkim sprawność fizyczna oraz bardzo wysoki poziom empatii i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi predysponują nas do bycia dobrym opiekunem osoby starszej.