Praca projektanta wnętrz wydaje się być bardzo cenna. Estetyka i architektura to dziedziny wymagające nie tylko poczucia stylu, ale i umiejętności obserwacji. Dopasowywanie i kreowanie różnych przestrzeni musi wychodzić poza subiektywne odczucia. Wartość projektanta wnętrz wskazuje już sama interdyscyplinarność zawodu. Z jednej strony kształcenie odbywa się w szkołach sztuk plastycznych i akademiach artystycznych, z drugiej na politechnice. Ile zarabia projektant wnętrz? Jakie dochody może przynieść ten zawód, jeśli planujemy rozpocząć studia?

ILE ZARABIA PROJEKTANT WNĘTRZ?

Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń dzięki otwartości ponad miliona osób wykazały średnie zarobki dla wielu zawodów. Ile zarabia projektant wnętrz zazwyczaj? 4340 zł brutto to średnia, rynkowa wysokość wynagrodzenia, ale niestety wiele osób zarabia mniej. Prawie połowa projektantów nie przekracza dochodu w wysokości 3400 zł brutto. Istnieje też jednak procent osób, które wychodzą poza średnią i zarabiają powyżej 4700 zł brutto. Rozbieżności w cenach nie są jednak duże. Poza tym takie średnie kwoty są tak naprawdę przeznaczone dla osób, które projektują wnętrza dużych mieszkań lub konkretnych powierzchni np. salonu, kuchni, sypialni, ale także sklepu w galerii handlowej. Są to zwykle początkujący projektanci. Ceny za zaprojektowanie muzeów, teatrów, hoteli czy restauracji to ceny dużo wyższe, rzędu 10 000 do 20 000 zł brutto. Projektanci wnętrz działają na zasadzie freelancerów lub w oparciu o zatrudnienie (umowę o pracę) w konkretnej firmie – co wiąże się ze stałymi dochodami i miesięczną, kilkutysięczną pensją. Zasada jest prosta: im większa firma, tym większe zarobki. Ale żeby dostać zatrudnienie w dużej firmie, trzeba wykazać się wszechstronnością i profesjonalizmem. Czym właściwie zajmuje się projektant? Dlaczego musi być „wszechstronny”?

PROJEKTANT WNĘTRZ – PRACA

Dla estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni wymagany jest dobrze zorganizowany plan i pomysł. Dopasowanie do architektury oraz potrzeb klienta – zarówno prywatnego, jak i danego przedsiębiorstwa leży w obowiązkach projektanta wnętrz. Takie rozumienie zawodu projektanta jest powszechnie znane. Ale czy to wszystko? Co tak naprawdę składa się na tę pracę? Projektant wnętrz może zarobić na:

  • Inwentaryzacji- polegającej na weryfikowaniu danych projektu z rzeczywistym miejscem. Odwiedzanie budowy czy lokalu i konsultacja związana z aspektami elektrycznymi lub hydraulicznymi to podstawa i często wstęp do dalszej pracy nad projektowaniem.
  • Wykonaniu funkcjonalnego projektu- przedstawia on płaski plan rozmieszczenia różnych elementów w pomieszczeniu, w perspektywie „z lotu ptaka”. Plan jest z jednej strony szczegółowy, bo uwzględnia wszystkie wymiary, ale na tym etapie nie maja znaczenia kolory czy materiały. Chodzi tylko i wyłącznie o funkcję.
  • Zestawieniu materiałów- ich dopasowywanie nie polega tylko na wyborze i poleceniu, lecz również rozpisaniu szczegółów: nazwy produktu, ceny, czasu na zakupy.
  • Kontrolowaniu budżetu- wysokość budżetu przeznaczonego na dany projekt jest ustalana już na początku współpracy. Projektant wnętrz musi pilnować, by przez cały etap wdrażania planu nie przekroczyć tej kwoty.
  • Wizualizacji wnętrz- zdolności plastyczne i techniczne projektanta wychodzą tu szczególnie na światło dzienne. One też często decydują o zarobkach. Projektant przedstawia pełną wizualizację za pomocą rysunku dobrej jakości, najlepiej takiego, który trudno będzie odróżnić od zdjęcia. Może też skorzystać z profesjonalnych programów graficznych.
  • Spacerze wirtualnym- dzięki zastosowaniu programów przy wizualizacji klient może przejść się po projektowanym pomieszczeniu.
  • Polecaniu dostawców i sprawdzonych wykonawców- to ważne, żeby wykonywanie wszystkich koniecznych usług skonsultować tez z projektantem. Projektant dysponuje kontaktami i danymi, które może polecić klientom. Jednocześnie zobowiązany jest do współpracy i nadzorowania powierzonych prac, zwłaszcza przy budowie.
  • Wykończeniu- czyli sfinalizowaniu akcji. Przedstawienie projektu, obliczenie kosztów, zamówienie usług, zakupienie elementów i nadzorowanie pracy technicznej zleconej przez projektanta innym firmom, doprowadza do satysfakcjonującego zakończenia projektu. Podczas całości realizacji najważniejsze jest to, żeby klient mógł kontaktować się wyłącznie z wynajętym projektantem wnętrz i nie zawracać sobie głowy innymi sprawami. Praca projektanta polega więc również na zapewnieniu klientom komfortu przygotowań pomieszczeń.

ZAROBKI, ZAROBKI, ZAROBKI…

Chociaż kwestie dotyczące tego ile zarabia projektant wnętrz nie są kontrowersyjne i nie wykazują jakiś dużych rozbieżności, warto zwrócić uwagę, że praca wymaga wielu zdolności: bogatej wyobraźni przestrzennej, talentu plastycznego, zmysłu artystycznego, ale również umiejętności interpersonalnych i analitycznych.