Spedytor jest to osoba wysyłająca oraz odbierająca przesyłki. Nie jest on jednak przewoźnikiem towarów, z którym jest bardzo często mylony. Spedytor nie przewozi przesyłek, lecz organizuje cały proces ich wysyłania i dostarczania. Stanowi on pośrednictwo pomiędzy firmą transportową oraz zleceniodawcą. Jego zadaniem jest załadunek, rozładunek oraz udzielanie wszystkich informacji na temat wymagań przewozowych, czyli na przykład portowych czy celnych. Wybiera on jak najlepszy sposób na dostarczenie przesyłki do miejsca docelowego. Spedytor jest w pewnym stopniu doradcą. Osoby, które decydują się na przewóz danych towarów, nie wiedzą do końca, w jaki sposób wykonać ich transport, aby towar był w pełni bezpieczny, a przesyłki zostały dostarczone w wybrane miejsce w tani i szybki sposób. Wówczas warto zadanie wyboru rogi przewozi właśnie spedytorowi. To ile zarabia spedytor, uzależnione jest od tego, czy potrafi on myśleć w sposób analityczny.

Czym właściwie zajmuje się osoba na stanowisku spedytora?

Spedytor ma wiele obowiązków, przede wszystkim musi:

  • doradzać w zakresie transportowania oraz tras przewozu
  • dobierać środki transportu oraz dopasowywać warunki do danej przesyłki
  • przygotowywać, wypełniać i przesyłać dokumenty przewozowe
  • dokonywać wszystkie czynności przygotowujące przesyłki do przewozy, czyli pakować je, sprawdzać czy ich waga jest właściwa, jaka jest jakość przewozu i wiele innych.
  • przygotowywać instrukcje przesyłki
  • zdobywać pozwolenia na przewóz oraz wprowadzania towaru na teren Unii Europejskiej
  • przygotowywać oraz zawierać umowy przewozowe, przechowywać umowy powiązane procesem dostawy przesyłek
  • uzyskiwać zwrot cła oraz pozostałych należności
  • pośredniczym pomiędzy zleceniodawcą oraz przewoźnikiem

Cechy spedytora

W każdej profesji pomocne okazują się pewne cechy, które posiada osoba ubiegająca się na dane stanowisko. Tak samo jest w przypadku zawodu spedytora. Osoba na tym stanowisku powinna przede wszystkim mieć umiejętność analitycznego myślenia, potrafić dobrze zorganizować swoją pracę oraz szybko podejmować decyzję. Oprócz tego spedytor pracuje z klientem, powinien być więc jak najbardziej komunikatywny, otwarty. Dobrze, jeśli potrafi nawiązywać długotrwałe kontakty i umieć negocjować z klientem. Powinna chcieć się uczyć i znać przepisy prawne. Prawo cały czas ulega zmianom, często ma aktualizacje, a osoba na stanowisku spedytora powinna być ze wszystkim na bieżąco. Dobrze, jeśli będzie także odporna na stres i umie pracować w zespole. Podane cechy mają bezpośredni wpływ, na zarobi spedytora.

W jaki sposób zostać spedytorem?

Firmy zatrudniające osobę na stanowisko spedytor, będą wymagać od kandydata na to stanowisko przede wszystkim wykształcenia kierunkowego i doskonałej znajomości minimum jednego języka obcego, na przykład języka angielskiego. Żeby zostać zatrudnionym na to stanowisko, osoba musi posiadać nie tylko odpowiednie wykształcenie. Brane pod uwagę jest także doświadczenie w branży transportowej, sprzedaży czy obsłudze klienta. Spedytor musi także cały czas poszerzać swoją wiedzę i na bieżąco ją aktualizować.

Ile zarabia spedytor?

Ważne jest także to, ile zarabia spedytor. Średnie zarobki osób pracujących na tym stanowisku to około 2855 złotych netto. Największe pensje pobierają osoby na tym stanowisku w wysokości 3665 złotych netto, a najniższe zarobki w tej branży wynoszą około 2230 złotych. Największe pensje otrzymują spedytorzy działający na obszarze województwa pomorskiego, zarabiają oni średnio około 3525 złotych netto, w województwie zachodniopomorskim spedytorzy zarabiają średnio 3215 złotych netto, w mazowieckim około 3100 złotych netto, w lubuskim średnio 2350 złotych netto, w kujawsko-pomorskim średnio około 2225 złotych netto, a w podkarpackim około 2155 złotych netto. Najwięcej zarabiają spedytorzy działający w Gdyni, ich zarobki sięgają sumy 3800 złotych netto. W Szczecinie zarabiają średnio 3525 złotych netto, a w Gdański około 3450 złotych netto.

Spedytor-wymagania

Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna jest za planowanie przewozów wykonywanych przez daną firmę transportową. Spedytor przyjmuje zlecenie od klientów, organizuje im transport oraz negocjuje warunku. Sprawuje piecze nad kwestiami formalnymi, czyli sporządza wszelkie dokumenty przewozowe. Rozlicza się również z klientami i firmami zewnętrznymi. Spedytor międzynarodowy posiada także wiele innych obowiązków, między innymi utrzymuje kontakty z zagranicznymi klientami, z tego względu musi znać języki obce. W tym zawodzie przede wszystkim brane jest pod uwagę doświadczenie oraz umiejętności. Istotne jest także wykształcenie kierunkowe i znajomość przepisów transportowych. Pracodawcy wymagają czasem ukończenia studiów na kierunki transport i logistyka. W trakcie procesu rekrutacji sprawdzane są umiejętności miękkie. Ważna jest zdolność szybkiego podejmowania decyzji i pracy pod presją czasu.