Trener osobisty zajmuje się oczywiście indywidualnym treningiem. Dobry trener jest w stanie w odpowiedni sposób dobrać od danej osoby i jej możliwości trening i pomóc zmienić jej tryb życia, aby osiągnąć zamierzane rezultaty. Trener musi umieć rozmawiać z ludźmi, doradzać im oraz wspierać w trakcie całego procesu. Nieraz jest to pomoc poprzez mobilizację, a czasem przez rozmowę czy wymowne spojrzenie. To, w jaki sposób pracuje trener personalny, zależy tylko i wyłącznie od niego. Przeważnie treningi przeprowadzane są z samego rana i popołudniami, również w weekendy, kiedy klienci mają wolny czas i są gotowi na wysiłek fizyczny.

Jakie wymagania musi spełniać kandydat na trenera personalnego?

  • musi przejść właściwy kurs
  • posiadać minimum wykształcenie średnie albo skończyć studia na AWF
  • być w dobrym stanie zdrowia
  • posiadać dobrą kondycję fizyczną
  • być silnym i odpornym na stres

W jaki sposób zostać trenerem personalnym?

Kandydat musi przede wszystkim przejść przez specjalistyczny kurs, w którego trakcie przechodzi on szkolenie z zakresu fizjologii, anatomii, technik ćwiczeń, organizacji treningu, psychologii, dietetyki, suplementacji, fizjoterapii, przedsiębiorczości, podstaw prawnych, zasad BHP oraz technik relaksacyjnych.

Ile zarabia trener personalny?

Właściwie ile zarabia trener personalny? Zarobki w tym fachu są bardzo różne, wszystko zależy od tego, ile będziemy codziennie pracować. To ile zarabia trener personalny, zależy od pewnych czynników i jest przede wszystkim uzależniony od indywidualnej skuteczności. W Warszawie stawki wynoszą od 50 złotych do 200 złotych za godzinę treningu. Ceny jednak przeważnie wahają się w granicy od 80 do 140 złotych. Najmniej pieniędzy zarabiają początkujący trenerzy, którzy pracują na podstawie umowy oraz wykonuje treningi przez zlecenia klubu. Ich stawka wówczas wynosi około 30 złotych na godzinę. Najwięcej zarabiają bardzo doświadczeni trenerzy-freelancerzy, którzy mają własną bazę klientów i prowadzą swoją działalność gospodarczą. Wówczas biorą nawet około 150 złotych za godzinę treningu. Po odliczeniu wszelkich kosztów trener w Warszawie może osiągnąć zarobek na poziomie około 50-70 netto za godzinę. Jednakże należy mieć na uwadze, iż trenerzy personalni nie są w stanie przeprowadzać treningów 5 dni w tygodniu po 8h, gdyż nie jest to fizycznie możliwe.

Od czego zależą zarobki trenerów personalnych?

1. Ilość oraz czas treningów z poszczególnymi klientami

Im więcej trener poświęca czasu jednemu klientowi, tym cena za trening jest niższa. W tej branży rozlicza się treningi w płatnościach pakietowych, są one płatne z góry. Wynika to w dużej mierze z cyklicznego oraz ciągłego charakteru treningów, który jest konieczny, aby uzyskać zamierzony efekt. Różnorodność cen wynika z wielkości danego pakietu.

2. Miejsce wykonywanie treningów

Trener może spotkać się z klientem w dowolnie wybranym przez niego miejscu, czyli w jego domu, w klubie fitness czy parku. Spotkania na świeżym powietrzu, są oczywiście najmniej kosztowne dla klientów, z tego względu, iż trener nie musi wówczas odprowadzać tantiem dla klubu fitness. Najwięcej kosztuje trening w domu klienta, gdyż trener musi wliczyć w cenę treningu koszt oraz czas dojazdu.

3. Zasady współpracy z danym klubem fitness

Zasady współpracy można podzielić na:

  • Freelance nieoficjalny, czyli trener działa na tak zwaną własną rękę. Nie przyznaje się bowiem, iż prowadzi komuś trening. Koszty jakie poniesie trener, to tylko koszt wykupienia karnetu na siłownię. Jednakże siłownie nie tolerują takich działalności.
  • Freelance oficjalny, czyli trener płaci siłowni czynsz w zamian za możliwość prowadzenia własnej działalności. Przeważnie jest to kilkaset złotych, a za to może w pełni legalny sposób prowadzić działalność na terenie klubu. Samodzielnie uzyskuje klientów oraz dba o swój marketing.
  • Pracownik klubu fitness, czyli sytuacja w której trener jest zatrudniany przez klub fitness, a klienci płacą za treningu fitness klubowi. Trener natomiast otrzymuje wcześniej ustaloną prowizję od wykonanych treningów, przeważnie wynosi ona od 30 do 60 procent. Jest to mało korzystne finansowo rozwiązanie.

4. Koszty fiskalne prowadzonej przez trenera działalności

Największe koszty ponosi trener zatrudniany poprzez klub fitness. Większość trenerów decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas poziom obciążeń uzależniony jest od indywidualnej sytuacji oraz poziomu wygenerowanych kosztów. Większość obrotów odbywa się w tak zwanej szarej strefie. W porównaniu do pozostałych branż trenerzy personalni są relatywnie nisko obciążeni podatkami. W przypadku choroby czy urlopu trener nie zarabia. Jego praca związana jest przede wszystkim z jego ciałem, więc musi być zawsze w dobrej kondycji i dbać o swoje zdrowie.

5. Koszty promocji

W trakcie prowadzenia własnej działalności trener musi zadbać o właściwą promocję. Musi on założyć przede wszystkim własną stronę www, fanpage czy zamówić wizytówki.