Kierunek fizjoterapia jest ostatnio bardzo oblegany przez studentów. Nie jest to dziwne, gdyż w obecnych czasach wzrasta zapotrzebowanie na fizjoterapeutów. Ludzie od zawsze zapadają na różne choroby i mają problemy ze zdrowiem, lecz to właśnie teraz coraz bardziej dba się o własne zdrowie, przez co specjaliści są naprawdę potrzebni. Kim jest fizjoterapeuta? Czym się zajmuje? Ile zarabia fizjoterapeuta? W tym artykule przybliżymy Państwu ten temat – zapraszamy do lektury!

Kim są fizjoterapeuci?

Fizjoterapeuci zajmują się wykonywaniem wszelkiego rodzaju zabiegów na pacjentach mających problemy zdrowotne. Stosują w tym celu wybrane metody. Ludzie fizjoterapię kojarzą z masażem, jednakże przedstawiciele tego zawodu zajmują się nie tylko tym. Fizjoterapeuci używają również wody, prądu i światła, zatem wykonywanie terapii może odbywać się także na basenie, salach gimnastycznych czy specjalistycznych urządzeniach. Zazwyczaj cała seria zabiegów składa się na terapię. Podczas nich pacjent dochodzi do zdrowia.

Najczęściej to lekarz wydaje skierowania do fizjoterapeutów. Wpływ na to, ile zarabia fizjoterapeuta, ma często wpływ także miejsce pracy. Przedstawiciele tego zawodu pracują w przychodniach, sanatoriach i szpitalach, ale mogą mieć stanowisko pracy na przykład też w hotelach.

Aby móc studiować fizjoterapię, należy zdawać na maturze przedmioty takie jak biologia, chemia czy fizyka, gdyż to one są brane pod uwagę w procesie rekrutacji na studia. Zdarzają się też uczelnie, na których potrzebne są inne przedmioty, takie jak język obcy czy nawet WOS.

 

Co należy zrobić, aby zostać fizjoterapeutą?

Zawód fizjoterapeuty od 2015 roku podlega ustawie, co sprawia, że osoby, które chciałyby mieć pracę w tej branży, muszą mieć wykształcenie wyższe kierunkowe. Fizjoterapeutą może być osoba, która ukończyła szkolę policealną publiczną albo niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i posiada zawodowy tytuł – technik fizjoterapii.

Fizjoterapeuta powinien też:

  • mieć dobre zdrowie,
  • posiadać nienaganną postawę etyczną,
  • posiadać dokumenty, jakie potwierdzają odpowiednie kwalifikacje.

 

Czym różni się fizjoterapeuta od masażysty?

Fizjoterapia to dział medycyny. Ułatwia ona leczenie i dochodzenie do całkowitej sprawności fizycznej po doświadczeniu różnych rodzajów urazów. Sprawia to, że można odnieść wrażenie, iż fizjoterapia nie różni się niczym od rehabilitacji. Dobrze wiedzieć, iż nie do końca to jest prawda, gdyż rehabilitacja to znacznie obszerniejsze zagadnienie, a fizjoterapia to jest jej część.

Natomiast masaż to metoda fizjoterapii. Opiera się ona na doprowadzeniu ciała do regeneracji, rozluźnieniu mięśni, poprawieniu samopoczucia psychicznego i fizycznego. Do masażu używa się specjalnych urządzeń albo po prostu rąk, w zależności od tego, jakiego efektu się oczekuje.

Fizjoterapeuta za to używa do fizjoterapii nie tylko dotyku, ale też innych czynników, takich jak woda, światło, prąd, ciepło czy zimno. Pomaga to osobom z różnymi problemami zdrowotnymi otrzymanie odpowiednio dobranej pomocy.

 

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Osoby, które są zainteresowane zawodem fizjoterapeuty, na pewno zaciekawią się tym, ile zarabia fizjoterapeuta w Polsce. Średnie wynagrodzenie w tej branży to około 1800 złotych netto. Bardziej szczegółowe dane prezentują się następująco: 25% fizjoterapeutów otrzymuje pensję w wysokości około 2100 złotych netto i jest to najwyższe wynagrodzenie, a najniższe zarobki otrzymuje 25% przedstawicieli tego zawodu i jest to około 1500 złotych netto.

Raporty mówiące o zarobkach na podstawie poszczególnych województw prezentują następujące dane w kolejności malejącej:

  • województwo mazowieckie – średnio około 2000 złotych netto,
  • województwo pomorskie – średnio około 1800 złotych netto,
  • województwo małopolskie – średnio około 1750 złotych netto,
  • województwo świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie – średnio około 1600 złotych netto,
  • województwo lubelskie – średnio około 1530 złotych netto,
  • województwo podkarpackie – średnio około 1500 złotych netto.

Największe wynagrodzenie otrzymują fizjoterapeuci pracujący w Warszawie (średnio około 2035 złotych netto), Częstochowie (średnio około 1900 złotych netto), a także Krakowie (średnio około 1880 złotych netto).

 

Zawód fizjoterapeuty jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebny i często podejmowany przez młode pokolenie. Trzeba pamiętać o tym, że czas nauki jest dość krótki, aby móc podjąć się pracy w tej branży i móc pracować wśród lekarzy. Posiada się także unormowany czas pracy, a także niezbyt szeroką specjalizację. Warto też wiedzieć o tym, że każdy pacjent jest inny i posiada inne problemy ze zdrowiem. W związku z tym do każdego pacjenta trzeba podchodzić indywidualnie, patrząc nie tylko na to, jak wygląda stan zdrowia, cechy osobowości i chęć do pracy nad poprawą sprawności fizycznej.