Kierowca tira to zawód bardzo ważny i pożądany w wielu miejscach. W tej branży liczy się umiejętność radzenia sobie ze stresem i nagłymi, trudnymi sytuacjami. Ważna jest też spostrzegawczość i cierpliwość podczas jazdy. Czasami wymagana jest znajomość języków obcych, szczególnie na trasach międzynarodowych/ Kierowcy C+E otrzymują premie, różne benefity i świadczenia socjalne. Czy praca kierowcy samochodu ciężarowego jest trudna i jak wygląda? Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku? Ile zarabia kierowca tira? Zarobki są różne. Ich wysokość zależy na przykład od rodzaju transportu, jaki jest wykonywany, doświadczenia kierowcy, a także wielkości danego przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć o pracy na stanowisku kierowcy tira? W poniższym artykule dowiedzą się Państwo wartościowych informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Kierowca tira – czym się zajmuje?

Praca na stanowisku kierowcy tira nie wygląda na trudną – wystarczy odebrać towar z jednego miejsca i zawieźć go do miejsca docelowego. Najważniejsze dla zleceniodawców jest to, aby kierowca w ustalonym terminie dotarł na miejsce. Warto jednak wiedzieć, że częste podróżowanie, pobyty w różnych krajach, czy wyjątkowe krajobrazy nie zawsze sprawiają wyłącznie przyjemność. Zdarza się, że parodniowa droga jest naprawdę ciężka. Dzieje się tak głównie za sprawą doskwierającej samotności, gdyż rzadko kiedy kierowca podróżuje z kimś bliskim. Zdarzają się też postoje, gdzie jest możliwość rozmowy z innymi osobami, jednakże przez znaczną ilość czasu kierowca tira jest sam. Ważną informacją dotyczącą tego zawodu jest też to, że większość czasu spędza się właśnie w aucie. Większość tych samochodów jest dobrze wyposażona. Można tam przewozić ze sobą mikrofalówki, ekspresy do kawy, lodówki i inne rzeczy, które mogą ułatwić czas spędzany w pojeździe. W tej branży istotna jest wytrzymałość i utrzymywanie zdrowej diety, gdyż wielogodzinne trasy spędzane w tej samej pozycji, podjadanie i brak większego ruchu może doprowadzać do otyłości i problemów z kręgosłupem. Bardzo ważne jest żeby wtedy, kiedy jest to możliwe, rozciągać się i spożywać pełnowartościowe i zdrowe posiłki. Przed daną trasą warto się również dobrze przygotować – sprawdzić, gdzie można zrobić postrój, coś zjeść czy chociażby wziąć prysznic. Dodatkowo, warto posiadać namiary na pomoc drogową.

 

Kierowca tira – czym powinien się charakteryzować?

Warto znać cechy, które mogą ułatwić pracę na stanowisku kierowcy ciężarówki. Najważniejsze jest posiadanie odporności na samotność i rozłąkę z bliskimi, ponieważ może zdarzyć się, że trasa będzie trwała nawet kilka tygodni. Ważna jest również cierpliwość, gdyż spędzanie długich godzin za kółkiem może się dłużyć – trzeba umieć do tego przywyknąć. Dobry kierowca tira powinien również cechować się odpowiedzialnością i pamiętać o odpoczynku. Ten zawód wiąże się z wykonywaniem bardzo trudnych zadań.

 

Ile zarabia kierowca tira?

Kwestia tego, ile zarabia kierowca tira, jest bardzo ważna dla wielu osób, które rozważają ten zawód. Wysokość przyznawanego wynagrodzenia może być zależna od doświadczenia i wielkości czy lokalizacji przedsiębiorstwa, dla którego się pracuje.

W 2017 r., w ruchu krajowym, kierowca z kategorią prawa jazdy C+E – z uprawnieniami niezbędnymi do jazdą samochodem ciężarowym z przyczepą lub naczepą – zarabiał średnio 6200 zł brutto. 36% kierowców ciężarówek dostawało także premie. Kierowcy tirów dostają także różne bonusy, takie jak ubezpieczenie na życie, socjalne świadczenia czy chociażby służbowy telefon albo prywatną opiekę medyczną,

Średnie wynagrodzenia kierowców C+E w transporcie międzynarodowym wynosiło około 8600 zł brutto. Osoby pracujące jako kierowcy międzynarodowi otrzymywali też comiesięczne premie (32% pracowników). Dodatkowo otrzymywali oni, tak jak kierowcy w ruchu krajowym, różne dodatki do wynagrodzenia.

Natomiast kierowcy ADR, czyli przewożący materiały niebezpieczne, otrzymywali około 7700 zł brutto. Ci najlepiej zarabiający w ruchu międzynarodowym mogą zarobić więcej niż 9000 zł brutto, jednakże powinni oni znać co najmniej na poziomie średniozaawansowanym język obcy. 16% kierowców ADR dostało comiesięczne premie. Osoby zatrudnione w takim charakterze też dostawali korzyści pozapłacowe.

 

Jak można zostać kierowcą tira? Jakie są wymagania pracodawców?

Od kierowców ciężarówki pracodawcy wymagają odpowiednich uprawnień Kierowca samochodu ciężarowego z przyczepą musi posiadać:

  • prawo jazdy kategorii C+E – można je otrzymać po zdaniu państwowego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego,
  • aktualne orzeczenie lekarskie, mówiące o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy tira;
  • doświadczenie w pracy na stanowisku kierowcy tira;
  • aktualne badania psychologiczne;
  • kartę do tachografu cyfrowego;
  • umiejętność posługiwania się językami obcymi;
  • umiejętność dobrej organizacji czasu.