Praca kuriera to zawód związany z ogromną odpowiedzialnością. Nie każdy może go wykonywać. Aby móc kurierem, należy być bardzo mocno odpornym na stres. W telegraficznym skrócie praca kurierów opiera się na przewożeniu towarów z jednego punktu do drugiego. Niestety, nie zawsze zadanie to jest łatwe. Osoby pełniące rolę kuriera nieustannie podlegają presji czasu. Duża konkurencja na rynku kurierskim powoduje, że firmy zajmujące się usługami kurierskimi od swoich pracowników wymagają z roku na rok coraz więcej. Wymagania te nie zawsze są również adekwatne do wypłacanych wynagrodzeń oraz rodzaju zatrudnienia. W niniejszym artykule tłumaczymy, czego wymagają od kuriera pracodawcy oraz ile zarabia kurier. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Czym zajmuje się kurier?

W zawodzie kuriera najczęściej zatrudnienie znajdują mężczyźni. Wynika to przede wszystkim z tego, że niektóre z paczek do dostarczenia do klientów ważą bardzo dużo – zdecydowana większość kobiet by sobie z nimi nie poradziła. Powodem, przez który wśród kurierów o wiele więcej jest mężczyzn, jest również to, iż zawód ten polega nie tylko na przewożeniu produktów i paczek z punktu A do punktu B. Jest to także czasami niezwykle wyczerpująca praca fizyczna. W ciągu dnia przenosi się nawet kilkadziesiąt paczek o różnorodnej masie. Z tego względu w zawodzie kuriera bardzo ważna jest siła fizyczna.

Praca kuriera to także oczywiście ogromna odpowiedzialność. Żaden kurier nie może doprowadzić do sytuacji, w której zgubiłby swoją paczkę. Nierzadko zdarza się bowiem, że paczki są opłacone z góry. Po zgubieniu paczki cała odpowiedzialność spada na kuriera. W niektórych przypadkach kurierzy muszą pokrywać koszty swojej nieroztropności. Dostarczanie przesyłek to oczywiście główne zadanie osób, które zajmują się kurierstwem.

Każda osoba wykonująca zawód kuriera przyjmuje także gotówkę za przesyłki za pobraniem. Z tego powodu obowiązkiem kuriera jest również odpowiednie zabezpieczenie wszystkich otrzymanych środków pieniężnych. Kurierzy w swojej codziennej pracy mają również do czynienia z danymi osobowymi. Z tego powodu tak istotna jest dyskrecja, uczciwość oraz odpowiedzialność. Bez posiadania takich cech nie warto decydować się na rozpoczęcie kariery kuriera.

Podsumowując: praca wykonywana przez kurierów to bardzo ambitny zawód, który wymaga od wszystkich tych osób ogromnej odpowiedzialności oraz uczciwości. Pracodawcy stawiają przed nimi z roku na rok coraz większą liczbę wymagań, dlatego też jako kurier najczęściej pracują mężczyźni.

 

Czego wymagają pracodawcy od kurierów?

Wszystkie osoby, które planują rozpoczęcie kariery zawodowej w kierunku kurierstwa, powinny również dokładnie zapoznać się z wymaganiami, jakie stawiają im najczęściej pracodawcy. Gdy przeanalizujemy większość dostępnych w internecie ogłoszeń o pracę na stanowisku kuriera, to łatwo można zauważyć wszystkie najważniejsze wymagania ustalone przez pracodawców.

Co jest najważniejsze do tego, aby móc znaleźć zatrudnienie jako kurier? Oczywiście kwestią najistotniejszą jest posiadanie czynnego prawa jazdy. Coraz częściej firmy kurierskie oczekują od kandydatów na kurierów posiadania własnego busa. Czasami zdarza się także, że nowy pracownik musi założyć swoją własną działalność gospodarczą. Bardzo istotne jest także odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu takiego samochodu.

Duża liczba firm oczekuje także od przyszłych kurierów, aby posiadali zaświadczenie o niekaralności. Osoby ubiegające się o stanowisko kuriera muszą być odpowiedzialne, sumienne, uczciwe oraz dyspozycyjne. Oprócz tego, w cenie jest wysoka kultura osobista oraz dobra organizacja pracy. W niektórych firmach warunkiem zatrudnienia jest także dobra znajomość topografii miasta, na terenie którego kurier ma w przyszłości rozwozić przesyłki.

 

Ile zarabia kurier?

Ile zarabia kurier? To pytanie zadaje sobie z pewnością każda osoba, która zastanawia się nad tym, czy praca kuriera jest dobrym pomysłem na życie. Jak wskazują ogólnodostępne raporty, które można znaleźć w internecie, 25% spośród kurierów zarabia co miesiąc więcej niż 2700 złotych netto miesięcznie. Taki sam odsetek pracowników w tej branży zarabia mniej niż 1600 złotych netto miesięcznie. Warto wiedzieć, że średnie wynagrodzenie kuriera netto wynosi 2100 złotych za jeden miesiąc pracy.

Kurierzy często otrzymuj również wynagrodzenie tylko za ilość przesyłek dostarczonych. Z tego względu zarobki poszczególnych pracowników mogą się mocno różnić nawet w tej samej firmie. Czasami wysokość zarobków uzależniona jest również od wielkości danego miasta, jednak nie jest to ogólnie praktykowana reguła. Najwyższymi zarobkami mogą pochwalić się kurierzy pracujący w województwie wielkopolskim, mazowieckim oraz lubuskim – zarabiają średnio 2500 złotych. Na wysokość zarobków nie mogą również narzekać kurierzy z województwa zachodniopomorskiego, którzy otrzymują średnio 2410 złotych netto miesięcznie.