Spawacz to niezwykle wymagający zawód. W ostatnim czasie krąży pogląd, który mówi iż spawacz to osoba, która zarabia naprawdę bardzo duże sumy pieniędzy. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? Co trzeba zrobić, by zostać spawaczem i w końcu ile zarabia spawacz? Na wszystkie te pytania odpowiadamy Państwu w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Spawacz – czym się zajmuje?

Każda osoba, która chce zostać spawaczem, musi mieć świadomość, iż taka praca związana jest z ogromnym wysiłkiem. Wszyscy spawacze muszą wyróżniać się niezwykle dobrą sprawnością fizyczną a także zręcznością rąk. Ważne jest również to, aby spawacz wyróżniał się także dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową. To, ile zarabia spawacz w głównej mierze uzależnione jest od tego, jakie posiada doświadczenie, wykształcenie, jaka jest jego specjalizacja oraz miejsce wykonywanej pracy.

Kto może zostać spawaczem?

Spawaczem mogą być wszystkie osoby, które ukończyły technikum oraz posiadają pięcioletnią praktykę zawodową. Drugą drogą na rozpoczęcie kariery zawodowej spawacza jest ukończenie studiów wyższych oraz odbycie minimum dwuletniej praktyki. Wszyscy potencjalni spawacze muszą również zdać specjalny egzamin, który ma za zadanie zweryfikować posiadaną przez nich wiedzę odnośnie norm oraz przepisów technicznych dotyczących ich pracy. Jakie są codzienne obowiązki spawaczy, ile zarabia spawacz w naszym kraju oraz poza jego granicami?

 

Ile zarabia spawacz?

Wszyscy początkujący spawacze na początku kariery znajdują zatrudnienie w warsztatach blacharskich bądź samochodowych. Wymieniamy dwa podstawowe kursy spawalnicze. Mowa tutaj o MAG 135 oraz MAG 136. Osoby zatrudnione na takich stanowiskach muszą ukończyć właśnie te kursy. Codzienny zakres obowiązków spawacza jest bardzo zróżnicowany. Rozwijają one zmysł artystyczny a także wyobraźnię danego pracownika. To skutkuje tym, iż praca danego spawacza nie jest nudna. Każdego dnia dzieje się coś innego.

Osoby, które są indywidualistami, bardzo dobrze odnajdują się w zawodzie spawacza. Uwarunkowane jest to tym, iż spawacze z reguły pracują samodzielnie. Zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu swojej kariery zawodowej jako spawacz, należy pamiętać o tym, iż jest to praca fizyczna, a dodatkowo bardzo ciężka. Wykonywanie codziennych obowiązków spawacza może wiązać się również z narażaniem swojego życia i zdrowia. Warto o tym pamiętać, zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu nauki w tym zawodzie.

Ile zarabia spawacz? Uzależnione jest to przede wszystkim od doświadczenia, miejsca wykonywania pracy, posiadanej specjalizacji a także ilości ukończonych kursów przez danego pracownika. Z tego względu, każdy spawacz musi ciągle uczyć się oraz dbać o podnoszenie swoich kwalifikacji. Bardzo wiele osób, które ukończą technikum, myśli nad tym, ile zarabia spawacz oraz co zrobić, aby móc zarabiać więcej. Trzeba podkreślić, że w ogólnodostępnych raportach podawane są średnie płace, które nie zawsze są zgodne ze stanem faktycznym. W niektórych przypadkach zdarza się, że w prywatnych firmach spawacz może zarobić tylko 2200 złotych bądź 2300 złotych, zaś w Stoczni Gdańskiej lub w innych bardzo dużych firmach mogą uzyskiwać wynagrodzenie na poziomie 4000 – 6000 złotych brutto.

 

Specjalizacja spawacza ma znaczenie

Większość spawaczy zatrudnionych w Polsce pracuje w branży mechanicznej, budowlanej. Niektórzy są również zatrudniani w stoczniach. Wyróżnia się kilka najważniejszych specjalizacji spawaczy. Od posiadanej specjalizacji bardzo mocno uzależnione jest wynagrodzenie danego stanowiska. Poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych specjalizacji spawaczy:

  • spawacz gazowy – jest to grupa spawaczy, która zarabia od 3000 do 4000 złotych netto,
  • spawacz aluminium – spawacze, którzy mogą liczyć na wynagrodzenie od 2800 do 4300 złotych netto,
  • spawacz światłowodów – grupa spawaczy, która może pochwalić się wynagrodzeniem na poziomie od 2500 złotych do 4000 złotych netto,
  • spawacz podwodny – spawacze, których zarobki mogą wynosić od 5000 do 10000 złotych netto. W naszym kraju jest to jednak zawód cieszący się bardzo małą popularnością. O wiele więcej można zarobić będąc spawaczem podwodnym pracując poza granicami naszego kraju;
  • spawacz MAG – grupa spawaczy, która może otrzymywać wynagrodzenie na poziomie 1800-3000 złotych netto. Istniejące raporty płacowe wskazują, iż spawacze posiadający tylko podstawowe kursy, otrzymują wynagrodzenia na najniższym poziomie.

Raporty wskazują, że mniej więcej 95% spawaczy w naszym kraju zatrudnia się w oparciu o umowy o pracę. Większość spawaczy otrzymuje również szereg benefitów pozapłacowych. Dotyczy to w szczególności większych firm budowlanych. Wśród benefitów wyróżnia się karty sportowe oraz prywatną opiekę medyczną. Jest to dodatkowy atut pracy spawacza, dzięki któremu coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w tym zakresie.