Wiele ludzi decyduje się na budowę własnego domu. Wtedy dobrym wyborem jest skorzystanie z usług architektów, którzy mogą pomóc zrealizować konkretne zamysły i wyobrażenia. Czym zajmuje się architekt? Jak wygląda jego praca? Ile zarabia architekt? Ten artykuł przybliży Państwu ten zawód – zapraszamy do lektury!

 

Co trzeba zrobić, aby stać się architektem?

Architektem można zostać po ukończeniu studiów na kierunku Architektura, jednakże oprócz tego trzeba odbyć 3-letnią praktykę zawodową, a potem zdać egzamin przed Okręgową Izbą Architektów. Egzamin ten składa się z części pisemnej i ustnej. Kolejnym krokiem po jego zdaniu jest zapisanie się do danej izby architektów. Należąc do niej, trzeba każdego miesiąca opłacać składkę.

 

Co architekt robi na co dzień?

Architekt zajmuje się projektowaniem domów, jest odpowiedzialny za jego przyszły wygląd i układ pomieszczeń. Mówi się, że jest to praca jednocześnie techniczna i artystyczna, gdyż wymagane są od osób na tym stanowisku  umiejętności zarówno projektowe, poczucie estetyki i znajomość przedmiotów ścisłych.

Architekt przeprowadza rozmowy z klientami, stara się poznać ich wymagania i potrzeby, musi dowiedzieć się tego, jak sobie wyobrażają swój wymarzony dom. Takie rozmowy umożliwiają określenie kosztów, poznania układu pomieszczeń i często zobaczenia projektu przyszłego mieszkania. Architekt często przedstawia własne propozycje, gdyż nie zawsze da się zrealizować wszelkie wymagania klientów. Po ustaleniu wszelkich szczegółów z klientem, w specjalnym programie wykonuje on plan domu.

Architekci nadzorują cały proces budowy budynku. Często muszą brać udział w negocjacjach i reprezentować klienta w trakcie podpisywania umów dotyczących budowy mieszkania.

 

Rodzaje prac dla architekta

Architekci mogą mieć różne specjalizacje, takie jak:

 • architektura wnętrz – projektowanie pomieszczeń tak, aby były one w pełni funkcjonalne i dostosowane do potrzeb klienta;
 • architektura krajobrazu – projektowanie parków, ogrodów i innych zielonych terenów, wykonywanie planów tego, co jest umiejscowione za zewnątrz oraz zajmowanie się umieszczaniem w takich miejscach np. fontann, altan, oczek wodnych itp.;
 • urbanistyka – zajmowanie się projektowaniem przestrzeni miejskich;
 • ruralistyka – projektowanie wiejskich terenów.

 

Ile zarabia architekt w Polsce?

Kwestia tego, ile zarabia architekt w Polsce, jest bardzo ważna. Średnia pensja miesięczna osób zajmujących się architekturą wynosi ok. 2735 złotych netto.

Dane zebrane w ciągu paru ostatnich lat wyglądają następująco:

 • 25% architektów najlepiej zarabiających otrzymuje miesięcznie więcej niż ok. 3626 złotych netto;
 • 25% najmniej zarabiających architektów ma pensję miesięczną niższą niż 2145 złotych netto.

Najnowsze raporty dotyczące zarobków na podstawie wybranych województw są następujące:

 • województwo mazowieckie – ok. 2700 złotych netto;
 • województwo pomorskie – ok. 2500 złotych netto;
 • województwo dolnośląskie – ok. 2300 złotych netto;
 • województwo śląskie – ok. 2050 złotych netto;
 • województwa zachodniopomorskie; warmińsko-mazurskie; świętokrzyskie; podkarpackie; opolskie; łódzkie; lubuskie; lubelskie; kujawsko-pomorskie – ok. 2000 złotych netto;
 • województwo podlaskie – ok. 1900 złotych netto.

Jeśli chodzi o to, ile zarabia architekt w Polsce na podstawie wybranych miast, to największe stawki otrzymują pracownicy z Warszawy (ok. 2850 złotych netto), Gdyni (ok. 2540 złotych netto), a także Gdańska i Koszalina (ok. 2500 złotych netto).

 

Czym powinien się charakteryzować dobry architekt?

Posiadanie pewnych cech na różnych stanowiskach często ułatwia pracę i sprawia, że nie sprawia ona żadnych trudności. Dzięki nim uzyskanie różnych uprawnień i nowych umiejętności będzie bardzo proste. Ma to także wpływ na to, ile zarabia architekt.

Architekt powinien poczucie estetyki, dlatego ciężko o pracę na takim stanowisku, jeżeli nie ma się wyrafinowanego gustu. Ważne jest także posiadanie talentu plastycznego i sporej kreatywności oraz przestrzennej wyobraźni i wiedzy o materiałach budowlanych i konstrukcjach. Trzeba również w tej branży być dokładnym i precyzyjnym w wykonywaniu powierzonych zadań. Stały kontakt z klientem wymaga także komunikatywności i otwartości na rozmowy.

 

Jakie wymagania są stawiane architektom?

Co jest wymagane od osób w tej branży? Ważna jest umiejętność obsługi programów takich jak ArchiCad czy AutoCad, posiadanie wyższego kierunkowego wykształcenia, artystycznego zmysłu, umiejętności wykonywania zadań pod czasową presją i w grupie, a także dobrej organizacji pracy. Należy również posiadać doświadczenie zawodowe i mieć na koncie skończone praktyki zawodowe, znać pakiet MS Office czy umieć wykonywać wizualizacje architektoniczne. Nie jest łatwo zostać architektem, jednakże osoby, którym uda się przebrnąć przez drogę do otrzymania tego zawodu, są gotowe do pracy w tej branży.