Górnik to zawód, który może kojarzyć się niektórym ludziom głównie z ciężką pracą pod ziemią, dużym wysiłkiem fizycznym i twarzą brudną od węgla. Jak jest w rzeczywistości? Jak wygląda praca górnika i ile zarabia górnik w Polsce? W poniższym artykule prezentujemy ciekawe i ważne informacje na ten temat – zapraszamy do lektury!

 

Górnik – kim jest?

Górnik jest osobą, która przede wszystkim pracuje w kopalni – odkrywkowej lub podziemnej, gdzie zajmuje się wydobywaniem różnych surowców – metalicznych, energetycznych, a także skalnych takich jak gaz ziemny, węgiel czy rudy miedzi. Górnicy pracują pod zwiększonym ryzykiem. Zawód ten daje możliwość otrzymywania wysokich wynagrodzeń, sporu dodatków do pensji. Jest to również zawód ceniony w społeczeństwie i dający prestiż. Praca na stanowisku górnika była popularna przed laty i jest znana wśród ludzi także i w obecnych czasach. O otrzymanie posady w tej branży stara stara się sporo młodych, jak i starszych osób.

 

Górnik – jak wygląda jego praca?

Jak wspomniano wyżej, górnik pracuje w kopalni podziemnej albo odkrywkowej. Częściej jednak mówi się o pracy górnika w kopalni węgla kamiennego. Należy wiedzieć, iż jest to bardzo żmudna i trudna praca. Po pierwsze, aby dokonać eksploatacji złoża, należy go przygotować, drążyć głębokie szyby i je odpowiednio zabezpieczyć, aby nie stwarzały one żadnego ryzyka.

W miejscu wydobycia węgla podczas urabiania, robią się otwory, jakie należy zakryć i uzupełnić, by ściany nadal były mocne. Wykonuje się to za pomocą tzw. podsadzek.

Górnik używa wielu urządzeń. Również i to ma wpływ na zagrożenia związane z wykonywaniem tego zawodu. Każdy, kto pracuje w tej branży, musi dokładnie wiedzieć, co robi i używać takich maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem.

Praca pod ziemią jest bardzo ryzykowna, należy zatem robić wszystko, aby zapobiegać ewentualnym katastrofom.

 

Co trzeba zrobić, aby zostać górnikiem?

Aby zostać górnikiem, należy skończyć szkołę górniczą. W przypadku, gdy nie ma się takiego przygotowania, jest to też możliwe, jednakże szanse na otrzymanie posady zwiększają się po ukończeniu nauki.

W tym zawodzie oprócz teorii, ważna jest też praktyka. Górnicy przede wszystkim powinni posiadać uprawnienia do korzystania z maszyn, z jakimi będą pracować. Dodatkowo, do pracy w tym zawodzie konieczne jest też przejście szkolenia BHP.

Górnik powinien także dokładnie wiedzieć, jakie zasady panują w kopalni, żeby praca przebiegała bez zakłóceń i była całkowicie bezpieczna.

 

Ile zarabia górnik?

Ważną kwestią jest także to, ile zarabia górnik w Polsce. Średnia pensja górników wynosi około 2625 złotych netto. Najniższe wynagrodzenia górników wynoszą około 2000 złotych netto, a najwyższe – około 3500 złotych i więcej.

Raporty mówiące o zarobkach w różnych województwach w Polsce prezentują się następująco:

  • województwo śląskie – średnio około 2050 złotych netto;
  • województwo dolnośląskie – około 1080 złotych netto;
  • województwo mazowieckie – około 1785 złotych netto;
  • województwo podlaskie – około 1640 złotych netto;
  • województwo podkarpackie i kujawsko-pomorskie – około 1600 złotych netto;
  • województwo warmińsko-mazurskie – około 1590 złotych netto.

Jeżeli natomiast mowa o tym, ile zarabia górnik w danych miastach, największą pensję otrzymują górnicy z Lubina, Lubiąża i Knórowa (około 3000 złotych netto) oraz Polkowic (średnio około 2840 złotych netto).

 

Jakie zagrożenia czyhają na górników?

Praca górnika, jak już wiadomo, wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, takimi jak:

  • wyrzut gazów, jakie mogą być toksyczne, w miejscu wydobywania złóż;
  • występowanie różnego rodzaju pyłów pod ziemią, które powodują problemy z układem oddechowym;
  • duży wysiłek fizyczny, który jest przyczyną różnych problemów zdrowotnych;
  • możliwość wystąpienia trzęsień, tąpnieć czy oderwań skał, co może grozić uwięzieniem, uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią.

 

Jakimi cechami powinien odznaczać się górnik?

Często wykonywanie danej pracy jest łatwiejsze, jeżeli posiada się konkretne cechy. Jakimi umiejętnościami i cechami powinien charakteryzować się górnik?

Powinien po pierwsze być osobą silną, fizycznie jak i psychicznie. Praca na tym stanowisku wymaga odporności na czynniki stresogenne i na spory wysiłek fizyczny. Oprócz tego górnik powinien charakteryzować się odwagą, wytrzymałością i odpowiedzialnością. Praca nierzadko w trudnych warunkach i trwająca wiele godzin jest przyczyną dla której podejmują się jej tylko pewne swoich sił osoby.

 

Zawód górnika jest bardzo trudny i pełen niespodziewanych zagrożeń. Dobrze więc na spokojnie zastanowić się nad pracą w tej branży. Wysokie zarobki są na pewno powodem, dla którego sporo osób ma ochotę podjąć się pracy na stanowisku górnika, jednakże ilość pracy i związana z tym odpowiedzialność za siebie i współpracowników powoduje, iż wysokość wynagrodzenia nie jest tak naprawdę najważniejsza.