Prawnik to zawód, który w polskim społeczeństwie uznawany jest za bardzo prestiżowy. Aby wykonywać ten zawód, należy przygotowywać się przez niezwykle długi okres czasu – związane jest to z olbrzymim nakładem pracy. Warto wiedzieć, iż nie każdy może zostać prawnikiem. Zawodów, które są związane z prawem, jest ogromna ilość. Nie wszyscy mają świadomość, jakie są obowiązki osób na tego typu stanowiskach. Czy zajmują się prawnicy? Jakimi cechami muszą się wyróżniać, aby w prawidłowy sposób wykonywali swoje obowiązki? Ile zarabia prawnik i jak przebiega jego aplikacja? Na wszystkie wyżej zamieszczone pytania odpowiemy Państwu w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Prawnik – co to za zawód?

Mówiąc najprościej: prawnik jest osobą, która otrzymała dyplom ukończenia studiów prawniczych oraz może pochwalić się posiadaniem tytułu magistra prawa. Takie osoby muszą doskonale orientować się w zakresie aktualnych przepisów prawa. Na co dzień muszą one zajmować się prawem oraz umieć wykorzystywać je w praktyce. Prawnik w istocie jest najniższym stopniem zawodowym spośród wszystkich zawodów prawniczych. Liczba zawodów w tej dziedzinie jest duża. Wśród nich znajdują się między innymi następujące zawody:

 • adwokat,
 • sędzia,
 • komornik,
 • prokurator.

Warto wiedzieć, że prawnik spośród wszystkich istniejących zawodów prawniczych posiada najmniejszy zakres uprawnień.

 

Jakie czynności zawodowe wykonują prawnicy?

Jakie zatem jest zakres obowiązków prawników? Bardzo często ludzie posiadający wykształcenie prawnicze otwierają swoje kancelarie. Wówczas główną domeną ich działalności jest udzielanie porad prawnych klientom. Niektóre osoby, które w sposób zawodowy trudnią się prawem, nie są przychylne do osób na stanowiskach prawniczych. Uważają one, iż prawników w praktyce nie dotyczy etyka zawodowa. Należy jednak wiedzieć o tym, iż najwięcej zależy od tego, jakim człowiekiem jest dany prawnik oraz w jaki sposób wykonuje swoje obowiązki. Oczywistym jest fakt, iż nieetyczne zachowania obserwuje się wśród przedstawicieli wszystkich istniejących zawodów.

 

Jak można zostać prawnikiem?

Aby zostać prawnikiem, trzeba przejść bardzo długą drogę. Każdy z pewnością wie o tym, iż otrzymanie tytułu zawodowego do wykonywania zawodu prawnika jest bardzo długim procesem. Aby zostać prawnikiem, należy rozpocząć przygotowania już w szkole średniej. Dostanie się na studia prawnicze również jest niezwykle trudne – w większości przypadków bardzo trudno jest się tam dostać. Z tego względu bardzo mocno liczą się wyniki uzyskane na maturze. Jeśli kandydat na studia prawnicze posiada słabe wyniki z przedmiotów humanistycznych na egzaminie maturalnym, jego szanse na rozpoczęcie studiów stają się niskie.

Egzaminy na studiach prawniczych także cechują się bardzo wysokim poziomem trudności. Wymagają one masy pracy. Z tego powodu każdy, kto chce być prawnikiem, musi być przygotowany na ciągłe uczenie się, również po studiach. Przepisy prawne podlegają nieustannym zmianom, a każdy prawnik musi je znać. Obronienie pracy magisterskiej na studiach to jednak nie wszystko. Później przychodzi czas na aplikację prawniczą.

 

Aplikacja prawnicza – co to?

Po zdanych studiach prawniczych należy dostać się na aplikację. Nabór odbywa się we wrześniu. Jest to jedyny moment w ciągu roku, w którym można ubiegać się o przyjęcie na nią. Aby otrzymać wstęp na aplikację, trzeba zdać specjalny egzamin. By móc go zdawać, należy złożyć następujące dokumenty:

 • życiorys,
 • wniosek o możliwość dopuszczenia do egzaminu,
 • trzy zdjęcia,
 • dowody uiszczenia opłaty za egzamin,
 • oryginał bądź odpis dyplomu ukończenia studiów prawniczych.

W trakcie egzaminu kandydaci muszą odpowiedzieć na 150 pytań jednokrotnego wyboru. Minimalna liczba punktów, jaką należy uzyskać, by się dostać, wynosi 100. Egzamin trwa 4 godziny. Na egzaminie padają pytania z różnych zakresów prawa, takich jak:

 • prawo konstytucyjne,
 • prawo karne,
 • prawo cywilne.

Zakres wiedzy obowiązujący na tym egzaminie jest naprawdę bardzo szeroki. Po zdaniu egzaminu każdy kandydat ma 24 miesiące na to, aby wpisać się na listę aplikantów. W trakcie procedury wpisywania trzeba złożyć następujące rodzaje dokumentów:

 • wniosek o wpis,
 • odpis dyplomu,
 • zaświadczenie o niekaralności.

 

Ile zarabia prawnik?

Ile zarabia prawnik? To pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych rozpoczęciem swojej kariery prawniczej. Jak wskazują ogólnodostępne dane, prawnicy po aplikacji zarabiają około 4840 złotych netto. 25% osób posiadających wykształcenie prawnicze może pochwalić się zarobkami na poziomie 6000 złotych netto oraz więcej. Jest również grupa 25% prawników, która posiada najniższe zarobki – wynoszą one około 3830 złotych i mniej. Dane te jasno pokazują, iż zarobki wśród prawników są mocno zróżnicowane. Najlepiej opłacanymi prawnikami są sędziowie, prokuratorzy oraz komornicy.