Programista do zawód, który w naszym kraju cieszy się od jakiegoś czasu dużą popularnością. Na rozpoczęcie swojej kariery w zawodzie programisty decyduje się tak duża liczba osób, ponieważ według obiegowej opinii jest to niezwykle opłacalny zawód. Czy pierwszym programistą była kobieta? Jaki jest zakres obowiązków programistów? Jakimi cechami powinien odznaczać się programista? Czym różni się starszy programista od młodszego programisty? Kiedy w ciągu roku obchodzi się Dzień Programisty? Czy aby zostać programistą trzeba skończyć studia? Ile zarabia programista? Na wszystkie powyżej zamieszczone pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Programista – zawód zyskujący na popularności

Programista to zawód, który jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach. Każda firma musi inwestować w strony internetowe oraz innowacyjne technologie. Ludzie, którzy dobrze znają się na najnowszych kwestiach informatycznych, są poszukiwani na szeroką skalę. Miejsc pracy jako programista przybywa, zaś liczba osób z takimi kwalifikacjami cały czas jest zbyt niska. W niektórych przypadkach aby móc zostać programistą, wystarczy skończyć kurs z języka oprogramowania oraz wykazywać się chęciami do dalszej nauki.

 

Kto był pierwszym programistą?

Niektórzy uważają, że pierwszym programistą była kobieta, Ada Lovelace. Była to córka angielskiego poety, Georga Byrona. Urodziła się ona w 1815 roku, zmarła w 1852. Twarz kobiety znajdowała się na hologramach produktów firmy Microsoft. Posiadała ona bardzo wiele zainteresowań. Interesowała się zarówno przedmiotami ścisłymi oraz humanistycznymi. Przyjaźniła się z twórcą Maszyny Analitycznej, Chanesem Babbage’em. Zapisała algorytm, który miał być wykonywany na tej maszynie. Z tego powodu uważa się ją za pierwszą programistkę na świecie.

Informacje o tym, iż była to pierwsza programistka, były jednak nieprawdziwe. Już kilka lat wcześniej sam Babbage tworzył podobne algorytmy. Informacje mówiące o tym, iż Ada Lovelace była prorokinią, są nieprawdziwe. Jej obecność w projekcie służyła tak naprawdę ku temu, aby wypromować Maszynę Analityczną.

 

Czym zajmuje się programista?

Programista to osoba, która odpowiada za tworzenie kodów do programów komputerowych. Używa w tym celu odpowiedniego języka programowania. Programista może znać się na jednym z nich. Większość osób, które pracuje na stanowiskach programistów zna jednak kilka języków. Projektują oni zarówno systemy oraz aplikacje, ale także strony internetowe. Czy da się jasno określić zakres obowiązków programisty? Niestety nie. Jest to zawód, który rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Należy jednak wiedzieć o tym, iż każdy programista musi charakteryzować się posiadaniem bardzo szerokiej wiedzy oraz umieć wykorzystywać ją w praktyce.

Jakimi cechami musi wyznaczać się programista? Każdy dobry programista jest dokładny oraz maksymalnie skupiony na wykonywaniu jednego zadania. Oprócz tego, wszyscy programiści muszą wykazywać się samodzielnością, a także jednocześnie umieć pracować w grupie. Najlepiej, aby programowanie było jego ulubionym zajęciem, pasją oraz lubił nabywać nową wiedzę.

 

Dzień Programisty – kiedy się go obchodzi?

Dzień Programisty obchodzony jest 13 września, a więc 256. dnia roku. Gdy mamy rok przestępny, to jest to wówczas 12 września. Dlaczego wtedy? Ponieważ liczbę 256 znają doskonale wszyscy programiści. 256 oznacza ilość możliwych wartości jednego bajta informacji w formie 8-bitowej.

 

Co trzeba zrobić, by zostać programistą?

Wiele osób uważa, że aby zostać programistą, należy posiadać wiedzę oraz doświadczenie. Studia pełnią rolę drugorzędną. Należy jednak pamiętać o tym, iż wiele firm wymaga od swoich potencjalnych pracowników, aby posiadali wykształcenie wyższe. By móc je zdobyć, należy podjąć przygotowania w tym zakresie już w czasach liceum. Na początek warto znać podstawy programowania oraz wybrać język, którego chcemy się nauczyć. Po spełnieniu tego warunku możemy zbierać dalsze informacje oraz doświadczenie. Wraz z lepszym przygotowaniem, lepsza będzie nasza specjalizacja w późniejszym okresie.

Aby móc zostać programistą, trzeba też bardzo dobrze znać matematykę. Na niektórych uczelniach wymaga się również doskonałej znajomości fizyki. Trudno jednak wyobrazić sobie takiego programistę, który nie znałby podstaw matematyki. Aby być dobrym programistą, należy również znać język angielski. Dzięki wszystkim powyższym umiejętnościom ustala się później zarobki programisty. Im są one większe, tym na wyższe wynagrodzenie można liczyć.

 

Ile zarabia programista?

Ile zarabia programista? Warto wiedzieć, iż według statystyk programiści zarabiają średnio 4100 złotych miesięcznie, zaś 25% z nich zarabia przeszło 5000 złotych netto. Na największe zarobki mogą liczyć programiści pracujący w województwie mazowieckim.