Stewardessy są nie tylko odpowiedzialne za roznoszenie pasażerom samolotu napojów i przekąsek oraz udzielania ewentualnych informacji na temat lotu. Wykonywanie tego zawodu wymaga dyscypliny i odpowiedzialności. Czym zajmują się stewardessy? Czy to zawód tylko dla kobiet o zgrabnej sylwetce i idealnych proporcjach? Co trzeba zrobić, aby mieć taki zawód? Ile zarabia stewardessa? W tym artykule poznają Państwo odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tego zawodu. Zapraszamy do lektury!

 

Stewardessa – kto to taki?

Stewardessa, albo też i steward, to osoby pracujące dla konkretnych linii lotniczych. Na pokładzie odpowiadają za obsługę pasażerów oraz załogi. Przede wszystkim są odpowiedzialne za przyjemną, bezpieczną i komfortową podróż.

 

Ile zarabia stewardessa?

Pytanie, ile zarabia stewardessa, nurtuje wiele osób. Sporo zależy od tego, na jakiej linii lotniczej pracuje dana stewardessa/dany steward. Uśrednione dane zebrane w ciągu kilku ostatnich lat prezentują się następująco:

  • pensja miesięczna wynosi ok. 2600-2700 złotych netto,
  • 25% przedstawicieli tej branży zarabia powyżej ok. 3300 złotych netto,
  • 25% stewardess/stewardów zarabia mniej niż 2000-2100 złotych netto.

Według najnowszych raportów zarobki na przykładzie wybranych województw prezentują się następująco w kolejności malejącej:

  • ok. 2500 złotych netto – woj. mazowieckie,
  • ok. 2020 złotych netto – woj. pomorskie,
  • średnio 2000 złotych netto – woj. wielkopolskie,
  • ok. 1670 złotych netto – woj. warmińsko-mazurskie,
  • ok. 1615 złotych netto – woj. kujawsko-pomorskie,
  • ok. 1540 złotych netto – woj. lubelskie.

Największą pensję otrzymują stewardessy i stewardzi z Warszawy (średnio 2515 złotych netto), Katowic (ok. 2125 złotych netto), a także Opola (ok. 2120 złotych netto).

Jak pisaliśmy wyżej, to, ile zarabia stewardessa, zależy głównie od tego, jaką linią lotniczą lata. Linie lotnicze arabskie są najbardziej opłacalne – tam zarobki wynoszą nawet od 8 do 10 tysięcy złotych netto w klasie ekonomicznej. Natomiast klasa biznesowa nie oznacza tylko awansu, ale też wyższe wynagrodzenie. Jest to głównym powodem, dla którego na ogłaszane przez te linie rekrutacje zgłasza się spora liczba osób.

 

Jakim wymaganiom należy sprostać, aby zostać stewardessą?

Wiadomo już, jakie są zarobki stewardess i stewardów w Polsce. Dobrą opcją będzie też przejrzenie wymagań pracodawców. Warto jednak wiedzieć, że mogą one się różnić w zależności od linii lotniczej, do jakiej składamy aplikację.

Niegdyś na to stanowisko były przyjmowane tylko młode i atrakcyjne kobiety. Jest to powodem dla którego często uważa się, że jest to branża typowo kobieca. Można też jednak spotkać na pokładach stewardów, ale wciąż to kobiety dominują w tym zawodzie.

Ważna jest oczywiście miła aparycja oraz dbanie o swój wygląd, lecz największą rolę gra bardzo dobrze opanowana umiejętność komunikowania się w języku obcym oraz posiadane umiejętności.

Stewardessy powinny również mieć umiejętności radzenia sobie ze stresem i w warunkach zagrożenia. Ważne jest, aby potrafili uspokajać pasażerów i udzielać ewentualnej pomocy, a także szybko i sprawnie podejmować ważne decyzje. Osoby pracujące w tym zawodzie powinny również posiadać dobre zdrowie. W przypadku, gdy posiada się problemy na przykład ze słuchem, a także przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, nie dostanie się posady w tej branży. Co oczywiste, nie można też posiadać lęku wysokości.

Na stanowisku stewardessy trzeba także umieć doskonale pływać i wiedzieć, jak przetrwać w przypadku wylądowania samolotu na przykład na morzu.

Trzeba też posiadać paszport i zaświadczenie o niekaralności.

Wszystkie wymienione wyżej warunki wpływają w dużym stopniu na to, ile zarabia stewardessa.

 

Czy ciężko otrzymać posadę stewardessy?

Jak już napisaliśmy wyżej, praca w tej branży jest wymagająca. Zatem nie jest zaskakujące to, że proces rekrutacji długo trwa. Pierwszym krokiem jest złożenie dokumentów i uzupełnienie niezbędnych formularzy. Najczęściej wymagane jest CV, list motywacyjny, zdjęcia paszportowe, certyfikaty językowe, zdjęcia sylwetki, zaświadczenie o niekaralności. Wybrane osoby są potem zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną, na której sprawdzane są różne umiejętności, takie jak znajomość języków obcych. Ci, którzy dobrze sobie poradzą, przechodzą szereg różnych badań lekarskich. Jeżeli nie posiada się problemów ze zdrowiem, przechodzi się do dalszego etapu – różnego rodzaju szkoleń. Całość kończy się egzaminem, który sprawdza wiedzę przyszłych pracowników.

Dostanie stanowiska w tym zawodzie nie jest proste i wymaga sporego zaangażowania. Najważniejsze jest żeby wiedzieć o tym, że praca nie polega na zwiedzaniu różnych zakątków świata. Cały proces rekrutacji da kandydatom możliwość przekonania się o tym, z czym tak naprawdę wiąże się praca w tej branży, a także pozwala przekonać się, ile zarabia stewardessa.