• Nagłówek 1 – kto to jest „Youtuber”?

Youtuber to niecodzienne zajęcie polegające na nagrywaniu i wstawianiu filmów na platformie YouTube. Nie zalicza się do listy oficjalnych zawodów, jest jednak jednym z głównych elementów strategii marketingowej i gra ogromną rolę w kontakcie z klientami. Oprócz ludzi w firmach, youtuberami są też osoby prywatne, które wstawiają na YouTube materiały z własnymi pomysłami, najczęściej w celu zarobienia dużej sumy pieniędzy. Można więc pomyśleć, że youtuberem może być każdy. Czy aby na pewno?

  • Nagłówek 2 – jak wygląda praca youtubera?

Wbrew pozorom, praca youtubera wcale nie jest taka łatwa. Taka osoba musi być reżyserem, operatorem, scenarzystą i montażystą jednocześnie, a ponadto musi umieć zająć się udźwiękowieniem własnych filmów. Umiejętności praktyczne i techniczne też się liczą, ale najważniejsze są pomysły. Muszą być ciekawe, zachęcać do oglądania i co najistotniejsze, nie mogą być „ściągnięte” od innych. Kontent kanału musi być na tyle niezwykły, żeby zapewniał stałą widownię, która będzie go subskrybować. To samo dotyczy stron tworzonych przez firmy. Ich tematyka ma związek głównie z reklamami konkretnych usług lub produktów, chociaż może dotyczyć również i poradników. Zależy to od strategii marketingowej firmy i jej możliwości. Wszystko jednak sprowadza się do ciekawych pomysłów na kanał. Ponadto, youtuber musi być autentyczny i wiarygodny w tym, co robi. Treści powinny być interesujące i pełne pasji. Muszą zachęcać do oglądania i pokazywać zaangażowanie w pracę.

  • Nagłówek 3 – ile zarabia youtuber?

Wiele osób interesuje, ile zarabia youtuber, patrząc na ubrania, w których chodzą i drogie rzeczy występujące w ich filmach. Nie ma jednak podanej stałej kwoty zarobków youtubera, ponieważ nie jest on zaliczany do listy oficjalnych zawodów. Wszystko zależy od popularności kanału i liczby osób, które go subskrybują. Kanały o dużej oglądalności mogą pozyskać reklamodawców w postaci prywatnych firm, co jest jedną z najskuteczniejszych form zarabiania na YouTubie. Tacy reklamodawcy płacą za lokowanie, testy i rekomendacje ich produktów i usług w filmach, przy okazji je sponsorując. Bardziej rozwinięta współpraca polega na nagraniu materiału na kanale firmy lub w przypadku dużej rozpoznawalności youtubera, nagraniu reklamy komercyjnej wyświetlanej zarówno na Youtubie, jak i w telewizji. Drugim skutecznym sposobem zarabiania jest podpisanie umowy z Youtube’ m lub siecią partnerską za wyświetlanie filmów, co jednak również zależy od popularności i oglądalności kanału.

  • Nagłówek 4 – inne formy zarabiania youtuberów

Praca youtubera jest niezwykle wciągająca i wymaga dużo poświęconego czasu. Chodzi tu nie tylko o filmiki, ale i dodatkowe zajęcia poza nimi. Bardzo często youtuberzy nagrywający filmiki o tematyce „gamerowej” w wolnym czasie robią live’ y z tego, jak grają. Zmieniają się wtedy w streamerów, ponieważ wszystko dzieje się na żywo. Taka forma przyciąga nowych widzów, którzy po obejrzeniu youtubera w akcji, mogą być zachęceni do odwiedzenia jego kanału. Regularni oglądacze również na tym korzystają. Nie tylko widzą swojego ulubieńca poza kadrem, ale i mogą zadawać mu pytania, na które będzie odpowiadał podczas gry. Youtuber może na tym dużo zarobić. Istnieje bowiem opcja „donate”, która polega na wpłacaniu pieniędzy dla streamera, jeśli podoba się oglądaczowi jego sposób gry. Jest to również szybsza opcja na otrzymanie odpowiedzi na zadane pytanie, gdyż donate’ y z wiadomościami pojawiają się w centrum ekranu youtubera. Podczas rozgrywki streamerowi trudno jest patrzeć na chat, na których piszą jego widzowie.

Odchodząc od gier, youtuberzy zarabiają na ubraniach, które powstają przy pomocy projektantów i mają za zadanie promować youtubera. Zazwyczaj ich cena nieco odchodzi od przyjętej normy, ale fani na to nie patrzą. Liczy się tylko nazwa ich ulubieńca i to, że można go wspomóc finansowo, co jest bardzo korzystne dla samego youtubera. Ich ubrania są sprzedawane głównie w internecie. Można je również znaleźć na specjalnych spotkaniach noszących nazwę „Meet-Up” i odbywających się co roku w największych miastach w Polsce. To największy event, na którym można spotkać wielu lubianych youtuberów. Oczywiście, są oni nieźle opłacani za udział w tym spotkaniu.

  • Nagłówek 5 – ile średnio zarabia youtuber w Polsce?

Wynagrodzenie youtubera jest zależne od popularności jego kanału. Początkujący youtuberzy, o ile nie są zatrudnieni w żadnej firmie i nie promują żadnych produktów, nie mogą liczyć na spore zarobki do czasu, gdy ich liczba subskrybentów wzrośnie i zainteresują się nimi reklamodawcy. Średnie zarobki youtubera w Polsce wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy. Są osoby, które potrafią zarobić kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, ale stanowią niewielki odsetek wszystkich osób nagrywających na YouTubie.