Rozwój technologii doprowadził do momentu, kiedy najbardziej cenionymi i płatnymi zawodami są zawody wymagające kreatywnego podejścia do wymaganej pracy. Jedno z czołowych miejsc należy się tutaj stanowisku grafika komputerowego, który odpowiada nie tylko za część wizualną marki, ale także jej wizerunkiem i kontaktem z mediami i partnerami. Jeśli posiadasz zmysł artystyczny, a praca z programami graficznymi nie jest Ci obca warto zastanowić się nad podjęciem tego zajęcia. Sprawdzamy ile zarabia grafik komputerowy i od czego zależy jego wynagrodzenie.

Obowiązki grafika komputerowego

Zakres obowiązków, tak jak to ma miejsce przy innych zawodach, jest zależny od posiadanego doświadczenia, miejsca wykonywanej pracy i ilości obowiązków. Ogólnie rzecz biorąc grafik komputerowy zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju wizualizacji i projektów graficznych, nie tylko w formie obrazów, ale i animacji. Przygotowuje broszury, ulotki, reklamy, a także etykiety produktu czy landing page’s stron internetowych, a także przygotowaniem materiałów do druku. Zatrudniając osobę na tym stanowisku pracodawcy oczekują określonych kompetencji twardych i miękkich. Preferowane umiejętności dobrego grafika komputerowego to:

– sprawne posługiwanie się programami do grafiki rastrowej, np. Adobe Photoshop,

– umiejętność pracy z projektami wektorowymi w Adobe Illustrator czy Corel Draw,

– znajomość technologii flash,

– umiejętność przygotowania grafiki na potrzeby stron internetowych,

– podstawowej orientacji w językach skryptowych jak Javascript czy PHP,

– ogólnej znajomości narzędzi webmasterskich,

– wiedza techniczna dotycząca technik druku.

Oprócz tego dobry grafik powinien posiadać w swoim dorobku portfolio z wykonanymi wcześniej projektami, pokazującymi nie tylko finalny wygląd projektu, ale również najważniejsze etapy jego powstania, od konsultacji z klientem, wstępnego rozeznania rynku, wstępnych szkiców, aż do końcowego rezultatu.

Niezwykle istotne w tym zawodzie stają się kompetencje miękkie. To ile zarabia grafik komputerowy zależy od jego kreatywnych umiejętności i poczucia estetyki. Osoba na tym stanowisko powinna świetnie czuć się w pracach zespołowych, być sumienna, wszechstronna oraz odporna na stres. Do kompetencji kluczowych należy również spostrzegawczość i skrupulatność, jednak nie istotne w tym zawodzie jest wykształcenie, można je bowiem nabyć samodzielnie albo poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Według danych za 2017 roku przeciętne wynagrodzenie osób będących na stanowisku grafika komputerowego wynosiło nawet 5800 brutto. Wyższe zarobki otrzymywali graficy z większym doświadczeniem zatrudnieni w dużych agencjach reklamowych. Ważna jest również forma zatrudnienia, umowę o pracę czy wolne zlecenia, choć w przypadku tego drugiego fluktuacja miesięcznych zarobków jest dość duża. Szczególną rolę dla osób będących freelancerami odgrywa miejsce zamieszkania, wpływające na cenę i ilość zleceń oraz umiejętności marketingowe przydatne w zakresie szukania projektów.

Na wielkość wynagrodzenia wpływa:

– rodzaj wykonywanych obowiazków,

– miejsce pracy,

– rodzaj umowy,

– wykształcenie i doświadczenie,

– płeć.

Wspomnieć również należy o miejscu wykonywanej pracy. To ile zarabia grafik komputerowy zależy od wielkości i zurbanizowania obszaru, co wpływa na wielkość potrzeb, a tym samym zleceń. Najwięcej jako grafik komputerowy zarobimy w województwie mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim, gdzie średnia wynosi ok. 3 000 netto, najmniej na kujawach i w województwie lubelskim – ok. 2 200 na rękę.

Zatrudnienie na stanowisku grafika komputerowego wiąże się z szeregiem obowiązków i kompetencji zawodowych. Pracę można podzielić na określone obszary, od których również zależy wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Poniżej przedstawiono zestawienie najpopularniejszych z nich.

1.Grafik komputerowy zajmujący się grafiką 2D

Praca związana jest z przygotowywaniem dwuwymiarowych grafik na potrzeby reklamowe i marketingowe jak ulotki czy etykiety produktów. Osoba na tym stanowisku powinna znać obsługę programów graficznych – zarówno rastrowych jak i wektorowych i sprawnie poruszać się w przygotowywaniu materiałów do druku. Zarobki grafika 2D wahają się w zależności od doświadczenia od 2 do 4 tys. brutto.

2.Grafik komputerowy zajmujący się grafiką 3D

Oprócz podstawowych umiejętności posiadanych przez grafika zajmującego się przygotowywaniem grafiki dwuwymiarowej, grafik trójwymiarowy musi znać zasady rysunku geometrii wykreślnej czyli metody odwzorowywania brył trójwymiarowych na płaszczyźnie. W ramach umów o pracę zatrudnieni graficy otrzymują pakiet dodatkowych benefitów jak dofinansowania do szkoleń, bilety na wydarzenia sportowe czy ubezpieczenie na życie. Stawka miesięczna za wykonywanie pracy na tym stanowisku to ok. 6 tys. brutto.

3. Grafik komputerowy web designer oraz web senior designer

Oba te stanowiska związane są ze współpracą z programistami i skupiają się na projektowaniu stron internetowych. Oprócz znajomości programów graficznych i kreatywności ważna jest również znajomość podstawowych zasad programowania.  Stanowisko seniora wiąże się ze współpracą z dyrektorami i prezesami przedsiębiorstw w zakresie przygotowywania materiałów. Ile zarabia grafik komputerowy będący web designerem? Zarobki mieszczą się w przedziale 5 tys. do nawet 7 tys. brutto.