W chwili obecnej wiele osób uważa, iż informatycy to grupa zawodowa, która nie może narzekać na niskie wynagrodzenia. Warto wiedzieć, iż pracownicy specjalizujący się w programowaniu oraz innych działaniach dotyczących branży IT, rzeczywiście otrzymują atrakcyjne wynagrodzenia. Oprócz tego, przedstawiciele tej branży otrzymują również korzyści pozapłacowe. Wśród nich można wymienić między innymi służbowe mieszkania, dofinansowania nauki języków obcych lub szkoleń i kursów. Ile zarabia informatyk? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Informatyk, czyli opłacalny zawód w XXI wieku
Zawody regulowane to takie, wśród których można wymienić na przykład fizjoterapeutów, lekarzy, notariuszy, geodetów czy instruktorów nauki jazdy. By móc je wykonywać, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Potwierdzeniem tych kwalifikacji jest z reguły dyplom ukończenia uczelni wyższej bądź certyfikat, który poświadcza zdanie egzaminu państwowego. Wszystkie osoby, które pragną znaleźć zatrudnienie w branży IT, nie muszą jednak posiadać tytułu inżyniera.
Pracodawcy poszukujący informatyków oraz innych specjalistów z branży IT weryfikują przede wszystkim umiejętności, które posiada dany kandydat na stanowisko. Oprócz tego, niezwykle istotna jest również wiedza. Wśród pracodawców ceniona jest znajomość języków oprogramowania oraz posiadanie kompetencji miękkich – komunikatywność oraz otwartość na zmiany i naukę nowych rzeczy. Aby móc pracować w branży informatycznej, należy posiadać jasno sprecyzowane cele zawodowe oraz wyrażać chęć zdobywania nowej wiedzy. Spełnienie tych warunków gwarantuje nam, iż z pewnością znajdziemy dobrze płatne miejsce pracy w branży IT. Jeden ze sposobów na zostanie informatykiem to oczywiście ukończenie studiów kierunkowych – dzięki nim zdobywa się wszystkie niezbędne umiejętności w późniejszej pracy. W takim razie ile zarabia informatyk? Odpowiadamy poniżej.
Ile zarabia informatyk? Najważniejsze dane z ostatnich lat
W internecie znajdują się dokładne dane z ostatnich lat, które pokazują, ile zarabia informatyk. Warto wiedzieć, iż pokazują one dobitnie, że na najwyższe płace mogą liczyć kierownicy IT odpowiadający za zarządzanie projektami. Wśród tej grupy osób mediana zarobków jest równa 13 000 złotych brutto. Oznacza to, że połowa osób zatrudnionych na takich stanowiskach zarabia mniej niż kwotę 13 000 złotych, zaś druga połowa więcej od tej kwoty.
Managerzy IT to grupa pracowników, której obowiązki polegają na opracowywaniu systemów teleinformatycznych, które działają w danym przedsiębiorstwie. Osoby te odpowiadają również za wdrażanie rozwiązań oraz stałe kontrolowanie, jak one funkcjonują. Kierownicy IT są również często odpowiedzialni za przeprowadzanie szkoleń dla pracowników dotyczących obsługi systemu teleinformatycznego. Wynagrodzenie to nie wszystkie benefity, na które liczyć mogą osoby piastujące takie stanowiska. Mowa tutaj o świadczeniach pozapłacowych. Managerzy IT otrzymują następujące świadczenia pozapłacowe:
- prywatna opieka medyczna (59% badanych pracowników),
- dofinansowanie zajęć sportowych (49% badanych pracowników),
- dofinansowanie nauki języków obcych (41% badanych pracowników),
- służbowy telefon, który można używać do celów prywatnych (49% badanych pracowników).
Bardzo dobrze wynagradzaną grupą pracowników z branży IT są również programiści. Senior JAVA developer może liczyć na wypłatę w wysokości przeciętnej na poziomie 12 800 złotych brutto. Mediana zarobków w tej grupie pracowników, którzy są mniej doświadczeni, wynosi 7200 złotych brutto. Podobne zarobki posiadają software developerzy .NET oraz analitycy IT.
Kolejną grupą pracowniczą informatyków, o której warto wspomnieć, są również administratorzy systemów. Otrzymują oni 7000 złotych brutto. Przeciętne wynagrodzenia administratorów aplikacji oraz osób odpowiadających za bieżące zarządzanie sieciami (z ang. network engineers) kształtują się na poziomie 6500 złotych brutto. Specjaliści odpowiadający za IT udzielający wsparcia technicznego użytkownikom systemów otrzymują z kolei przeciętne wynagrodzenia oscylujące w granicy 6000 złotych brutto. Zarobki osób odpowiadających za testowanie oprogramowania uzależnione jest w głównej mierze od posiadanego przez nie doświadczenia. Początkujący testerzy otrzymują 4700 złotych brutto, zaś doświadczeni – 5600 złotych brutto.
Webmasterzy, czyli osoby, które na zlecenie swoich klientów tworzą rozmaite witryny internetowe oraz odpowiadają za bieżące zarządzanie nimi, otrzymują wynagrodzenie przeciętne na poziomie 4400 złotych brutto. Konsultanci oraz serwisanci IT dostają comiesięczną wypłatę, której wysokość jest równa 4000 złotych brutto. Troszkę mniej, bo 3800 złotych brutto otrzymują handlowcy IT. Najniższy poziom wynagrodzeń obserwuje się wśród serwisantów IT – ta grupa pracowników otrzymuje średnio 3200 złotych brutto.