praca zdalna

Coraz więcej osób rezygnuje z pracy na etacie na rzecz pracy online. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem praca przez internet daje szereg możliwości, a dodatkowo przy odpowiednim zaangażowaniu przynosi ona podobne, a często nawet większe profity. Sprawdź, jak zacząć i gdzie szukać dobrze płatnych zleceń.

 

Praca online będąca głównym źródłem utrzymania 

Praca przez internet może przynieść Ci dochody na porównywalnym poziomie, jak praca w oparciu o umowę o pracę w dużej korporacji. Wystarczy jedynie że odpowiednio się zaangażujesz i wykorzystasz wszystko swoje umiejętności. Pracując w domu możesz np.:

  • tłumaczyć teksty – jeśli znasz biegle język angielski lub inny język obcy, możesz zająć się tłumaczeniem tekstów. Nie musisz obawiać się o brak zleceń, ponieważ obecnie tłumaczeń potrzebuje niemalże każdy – zarówno osoby prywatne, jak i profesjonalne firmy współpracujące z zagranicznymi kontrahentami. Stawki w tym przypadku kształtują się bardzo różnorodnie. W zależności od stopnia trudności dokumentu oraz rodzaju języka, za jedno tłumaczenie zwykle możesz otrzymać od 30 do nawet 150 złotych.
  • pisać teksty – jeśli cechujesz się lekkością w pisaniu, możesz z powodzeniem zostać copywriterem. Coraz więcej firm poszukuje osób do tworzenia treści np. zgodnych z wymaganiami SEO. Zlecenia możesz przyjmować od różnego rodzaju firm, a także utworzyć konto na portalach dla copywriterów dostępnych w sieci. Stawki za tego rodzaju pracę są bardzo zróżnicowane. Za tekst o długości około 1 500 znaków możesz otrzymać od kilku do nawet kilkunastu złotych, w zależności od stopnia skomplikowania treści.
  • zarządzać kanałami social media – jeśli marketing internetowy nie kryje przed Tobą żadnych tajemnic, to ta praca będzie idealna dla Ciebie. Coraz więcej firm poszukuje osób do dbania o wizerunek firmy w sieci oraz profesjonalnego zarządzania profilami społecznościowymi. Stawki miesięczne wahają się od 1 000 do nawet 4 000 złotych dla wybitnych specjalistów.

 

Dodatkowa praca w internecie

Praca internetowa to również możliwość dorobienia. Choć z poniższych propozycji nie dasz rady się utrzymać, to jednak uzyskiwane w ten sposób zarobki, będą atrakcyjnym wynagrodzeniem dodatkowym, które możesz przeznaczyć np. na wakacyjny wyjazd, realizację pasji lub marzeń. Sposoby na dodatkową pracę to:

  • wypełnianie ankiet – mało wymagające zajęcie, które nie zabiera zbyt dużo wolnego czasu. Miesięcznie będziesz w stanie zarobić w ten sposób od 50 do 200 złotych.
  • prowadzenie bloga – blogowanie pozwoli Ci zarobić w dłużej perspektywie. Stawki za tekst sponsorowany dla początkującego autora to zwykle 100 – 200 złotych.
  • przepisywanie książek lub nagrań – do tego typu zadań z pewnością przyda się umiejętność szybkiego pisania i znajomość ortografii. Stawki za stronę A4 to zwykle 5 – 8 złotych.
  • korepetycje – korepetycji możesz udzielać przez różnego rodzaju komunikatory, jak np. Skype, z dziedzin które są Ci bliskie, np. z matematyki, chemii, fizyki, polskiego lub angielskiego. Stawki za godzinne zajęcia to zwykle 30 – 60 złotych, choć specjalistyczne korepetycje mogą kosztować nawet 150 złotych.

 

Gdzie szukać zleceń? 

Zleceń związanych z zarabianiem zdalnie szukaj przede wszystkim na sprawdzonych stronach internetowych. Jeśli dany serwis nie budzi Twojego zaufania, zrezygnuj z logowania się. Zawsze przed podjęciem współpracy czytaj też opinie o potencjalnym pracodawcy, co pozwoli Ci ustrzec się przed internetowymi oszustami. Pamiętaj też – nigdy nie przesyłaj skanu swojego dowodu osobistego, nie dokonuj przelewów autoryzacyjnych nawet na symboliczną kwotę oraz nie płać z góry za szkolenia wstępne.