Prowadzenie księgowości wymaga nie tylko skrupulatności i konieczności regularnego poświęcania pewnej ilości czasu, wprost proporcjonalnej do liczby faktur, formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności. Niewielu przedsiębiorców ma możliwość samodzielnego zajmowania się tego typu sprawami. Co więcej, o ile w niezbyt skomplikowanych kwestiach, takich jak prowadzenie KPiR faktycznie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, o tyle gdy przychodzi do rozliczania podatku VAT czy kilometrówki, biuro rachunkowe może okazać się niezbędne. Kiedy najbardziej opłaca się outsourcingować księgowość?

Na czym polega outsourcing usług księgowych?

Korzystanie z usług firmy zewnętrznej w kontekście prowadzenia księgowości cieszy się obecnie sporą popularnością. Jest to alternatywne rozwiązanie dla zatrudnienia własnego księgowego. W tym przypadku, wszystkie kwestie związane z rozliczaniem prowadzi dla nas biuro rachunkowe. Wiele firm tego typu ma w swojej ofercie także doradztwo podatkowe oraz finansowe. Takie kompleksowe usługi zapewniają pełną kontrolę nad sferą majątkową oraz możliwość szybkiego zapoznania się z informacjami dotyczącymi rentowności i faktycznej kondycji finansowej. Co więcej, firma zewnętrza jest w stanie doradzić nam najlepsze rozwiązania podatkowe, a jednocześnie wdrożyć je w życie.

Biuro rachunkowe – kiedy warto zatrudnić firmę zewnętrzną?

Korzystanie z usług zewnętrznego podmiotu jest opłacalne w sytuacji, gdy biuro oferuje pełną obsługę księgową, podatkową oraz zajmuje się kadrami i płacami. Dzięki temu, nie trzeba będzie zatrudniać dodatkowego pracownika, zajmującego się np. sprawami wynagrodzeń. Na outsourcing najczęściej decydują się małe i średnie firmy, które nie mają zbyt rozbudowanej księgowości. W ich przypadku, wyodrębnienie osobnego stanowiska księgowej lub księgowego jest nieopłacalne, gdyż koszty rekrutacji, szkoleń, wyposażenia oraz oczywiście wynagrodzenia zwykle znacznie przewyższają wypłatę dla biura.

Co w przypadku większych przedsiębiorstw, w których codzienna liczba transakcji jest bardzo duża, mają one skomplikowany charakter, a księgowość jest rozbudowana? W tej sytuacji należy dokonać porównania kosztów, gdyż może się okazać, że zapłata za outsourcing jest równa wynagrodzeniu pracownika. Z drugiej strony należy pamiętać o korzyściach związanych z przeniesieniem odpowiedzialności. Biuro rachunkowe musi posiadać polisę ubezpieczeniową, która jest w stanie pokryć wartość ewentualnych szkód. Jeśli błąd popełni nasz pracownik, odpowiada on ze swojej pensji, do maksymalnej wysokości 3-krotności miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli szkody są większe, resztę kwoty musi pokryć właściciel.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Sygnum Biuro Rachunkowe z Warszawy.