Nieustający rozwój techniki i ciągły rozrost gałęzi nowych technologii sprawia, że coraz więcej zawodów w jakimś stopniu dotyka bądź też całkowicie opiera się na elektronice. Popyt na wykształcony w tej dziedzinie personel stale rośnie, a szkoły i uczelnie wyższe ze wszystkich sił starają się odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku pracy, poprzez zwiększanie liczby kierunków związanych z nowoczesnymi technologiami. Jedną z takich prężnie rozwijających się branż jest mechatronika. Ale kim właściwie jest, co robi i ile zarabia mechatronik? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy tekst.

Czym jest mechatronika?

Mechatronika to dziedzina nauki której istotą jest dodawanie rozwiązań elektronicznych do mechanizmów w celu uzyskania możliwie jak najlepszych efektów ich pracy. Dziś najtrafniej można ją określić jako dziedzinę inżynierii, która stanowi połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki i robotyki, służącą projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnych urządzeń.

Co robi mechatronik?

Mechatronik to specjalista którego zadaniem jest zajmowanie się stroną techniczną wszelkich urządzeń, których działanie ma wpływ na sterowanie i obsługę innej maszynerii. Tak więc to do niego należy zadanie np. modyfikacji sygnałów sterujących pompą wtryskową w nowoczesnych samochodach, ustawienia szybkości i trybów działania taśm produkcyjnych w fabrykach czy też programowanie niektórych maszynerii umiejscowionych na wielkich statkach przemysłowych. W dzisiejszych czasach praktycznie większość dużych firm wyposażona jest w skomplikowane maszyny, komputery czy stacje diagnostyczne. Do każdej z nich potrzebna jest osoba zajmująca się tym, aby działały one w sposób prawidłowy i jak najbardziej efektywny. Od jej pracy często zależy funkcjonowanie całego przemysłu produkcyjnego danego przedsiębiorstwa. Jak widać liczba miejsc pracy i jej zakres jest naprawdę ogromy, co sprawia że mechatronik jest w stanie znaleźć pracę wszędzie tam gdzie wykorzystuje się wszelkie technologie informacyjne. Nie zawsze jednak jest to praca łatwa. Trudne warunki, ciągłe przebywanie w polu elektromagnetycznym i promieniowanie oddziałujące na ciało to standardowe realia pracy w tej branży. Dodatkowo zawód mechatronika wymaga specjalistycznego wykształcenia, którego gruntowne zdobycie trwa kilka lat. Powyższe powody mają wpływ także na to, że jest to zawód bardzo dobrze opłacany.

Jak zostać mechatronikiem?

Coraz więcej szkół i uczelni w Polsce daje możliwość zdobycia wykształcenia z zakresu mechatroniki. Aby je uzyskać należy wybrać technikum zawodowe lub studia na których istnieje możliwość podjęcia tego właśnie kierunku. Od 2019 r. nauka w technikum trwa 5 lat i zakończona jest egzaminem zawodowym potwierdzającym wiedzę i umiejętności zdobyte przez ucznia. Nieco inaczej sprawa wygląda na studiach. Tam po czterech latach zdobywa się tytuł inżynieria, a po kolejnych dwóch – tytuł magistra inżyniera. Mechatronika jest techniką interdyscyplinarną, która łączy rozwiązania z zakresu mechaniki, elektroniki, nowoczesnego oprogramowania oraz zintegrowanego sterowania. Oprócz tego wysoce pożądana jest zaawansowana wiedza z zakresu fizyki i matematyki, więc podczas kształcenia przedmioty te najlepiej wybrać na poziomie rozszerzonym. Często mechatronicy zmuszeni są do posiadania specjalistycznej wiedzy, odpowiadającej wąskim dziedzinom tejże nauki, dlatego też podczas kształcenia warto uczęszczać także na ponadprogramowe kursy i szkolenia, które niewątpliwie mocno zwiększą naszą wartość jako przyszłego pracownika.

Ile zarabia mechatronik?

Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na fachowców w tej dziedzinie i specjalistycznej wiedzy jaką muszą oni posiadać, zawód ten może pochwalić się stosunkowo wysoką płacą, nawet dla osób z małym stażem. Przyjmuje się że początkujący mechatronik zarabia od 2500 do nawet 3500 złotych brutto. Oczywiście z upływem czasu i nabierania doświadczenia, może on ubiegać się awanse oraz podwyżki. Najlepsi zarabiają powyżej 6500 złotych brutto. Oczywiście jest to ciągle rozwijająca się dziedzina dlatego z całą pewnością można liczyć na jeszcze większe, średnie zarobki w przyszłości.

Podwyżki mechatroników względem innych absolwentów

Z danych statystycznych wynika, że mechatronika oraz inne kierunki z zakresu elektroniki i komunikacji mogą pochwalić się największym wzrostem pensji indywidualnego pracownika, względem innych kierunków. Przeciętny wzrost pensji mechatronika ze stażem pracy od 3 do 6 lat wynosi około 1700zł brutto. Dla porównania poniżej przedstawiamy jak te dane kształtują się, dla absolwentów innych kierunków specjalistycznych:

  • Budownictwo – 1450 zł brutto
  • Automatyka i robotyka – 1400 zł brutto
  • Psychologia – 1300 zł brutto
  • Prawo – 1300 zł brutto
  • Technologia żywności i żywienie człowieka – 400 zł brutto
  • Socjologia – 400 zł brutto
  • Pedagogika – 350 zł brutto
  • Dziennikarstwo i komunikacja – 350 zł brutto
  • Fizjoterapia – 300 zł brutto
  • Administracja – 150 zł brutto