Elektryk to zawód wszystkim znany. Jednak czy wiemy na pewno, czym się on zajmuje i kiedy powinniśmy skorzystać z jego usług? Ile zarabia elektryk w Polsce? W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego zawodu – zapraszamy do lektury!

 

Elektryk – kim jest i czym się zajmuje?

Elektryk jest to tak zwany monter, odpowiedzialny za instalacje elektryczne. Profesja elektryka jest znana wśród społeczeństwa, jednakże jednocześnie uznawana za zawód mało opłacalny, prestiżowy i zwyczajny. Elektryk zajmuje się nie tylko wymianą żarówek i przywracaniem prądu w razie wywalenia korków w bloku. Jest to bardzo odpowiedzialny, a czasami także i obarczony ryzykiem zawód.

Głównym zadaniem osoby pracującej na stanowisku elektryka jest naprawa i konserwacja systemów elektrycznych oraz różne instalacje. Co więcej, elektryk zajmuje się monitorowaniem tych instalacji i urządzeń oraz robienie przeglądu różnych elektronik i sprawdzanie ich sprawności. Zawód elektryka jest pracą, którą wykonuje się w zmiennym otoczeniu. Elektrycy są poszukiwani wszędzie tam, gdzie występuje prąd, a zatem jest to naprawdę wiele miejsc i zatrudnienie mogą oni znaleźć na przykład:

 • na terenie budowy,
 • w zakładach pracy,
 • w warsztatach samochodowych,
 • na pracach wysokościowych.

 

Co trzeba zrobić, aby zostać elektrykiem?

Mogłoby się wydawać, iż zostanie elektrykiem nie jest trudne. W pewnym sensie jest to prawda, ponieważ wystarczy ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o takim profilu. Jednakże aby zostać znającym się na swoim fachu elektrykiem, najkorzystniej jest pójść na studia aby uzyskać wyższe wykształcenie i posiadać tytuł chociażby inżyniera elektryka albo i magistra inżyniera elektryka. Warto też zrobić różne kursy zawodowe. Wszystko to ma wpływ na późniejsze wynagrodzenie za wykonywaną pracę.

 

Ile zarabia elektryk?

Kwestia zarobków osoby pracującej na stanowisku elektryka jest bardzo ważna. Średnie wynagrodzenie osób pracujących w tej branży wynosi około 2515 złotych netto. Szczegóły wyglądają następująco: 25% elektryków zarabia średnio 3470 złotych netto i jest to najwyższa pensja otrzymywana w tej profesji, natomiast 25% elektryków otrzymujących najniższe pensje zarabia około 2030 złotych i mniej.

Wynagrodzenia elektryków w poszczególnych województwach w oparciu o najnowsze raporty są następujące:

 • województwo mazowieckie – około 2505 złotych netto;
 • województwo pomorskie – około 2350 złotych netto;
 • województwo dolnośląskie – około 2300 złotych netto;
 • województwo łódzkie – około 2100 złotych netto;
 • województwo lubuskie – około 2030 złotych netto;
 • województwo świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie, opolskie, lubelskie i kujawsko-pomorskie – około 2000 złotych netto.

Jeśli mowa o tym, ile zarabia elektryk pracujący w Polsce w poszczególnych miastach, to największe wynagrodzenie otrzymują elektrycy z Piaseczna (około 2900 złotych netto), Warszawy (około 2670 złotych netto), a także Polkowic (około 2600 złotych netto).

 

Dobry elektryk – czyli jaki?

Jakie cechy są najbardziej pożądane w zawodzie elektryka i ułatwiają pracę? Kwestia tego, ile zarabia elektryk, poza podstawowymi cechami takimi jak potrzeba stałego zdobywania wiedzy w kierunku, który wpada w nasze zainteresowania i zyskiwania nowych doświadczeń, zależy też od tego, jakie posiadamy umiejętności techniczne, fizyczne oraz matematyczne, gdyż bez tego będzie kłopotliwe rozpoczęcie pracy w tej branży.

Po pierwsze warto wiedzieć, iż najważniejszą cechą u dobrego elektryka jest bycie odpowiedzialnym, gdyż jest to praca często niebezpieczna, zwłaszcza przy styczności z liniami energetycznymi albo też urządzeń elektrycznych. Nawet najmniejszy błąd może spowodować tragiczny w skutkach wypadek, mogący doprowadzić do utraty zdrowia lub życia. Warto też cechować się dokładność i precyzją. Elektryk powinien też potrafić dać sobie radę w pracy w ciężkich warunkach, pod czasową presją oraz umieć racjonalnie myśleć i podejmować właściwe decyzje.

 

Elektryk a wymagania pracodawców

Jakie wymagania są stawiane kandydatom na elektryka? Elektryk przede wszystkim powinien posiadać minimum średnie wykształcenie o kierunku elektryka, dobrze jest też mieć wykształcenie wyższe. Warto także mieć prawo jazdy kategorii B oraz doświadczenie zawodowe w tej branży. Pracodawca może zwracać uwagę również na to, czy przyszły pracownik posiada różne uprawnienia SEP i praktyczne umiejętności usuwania i diagnozowania różnych usterek.

Przyszły elektryk powinien również wykazywać się:

 • dyspozycyjnością;
 • zaangażowaniem;
 • znajomością obsługi pakietu Microsoft Office;
 • znajomością rysunku technicznego oraz schematów elektrycznych;
 • znajomością instalacji elektrycznych i elektronicznych.

Osoby, którym uda się sprostać podanym wyżej wymagań i zainteresować swoją osobą, a przede wszystkim swoimi wcześniejszymi doświadczeniami swojego przyszłego pracodawcę, z pewnością otrzymają pracę na stanowisku elektryka.