Farmaceuta to zawód, który każdemu człowiekowi kojarzy się z apteką. Należy jednak wiedzieć o tym, iż farmaceuta nie zawsze jest sprzedawcą. W niniejszym artykule tłumaczymy, jaki jest zakres obowiązków farmaceuty, co trzeba zrobić, aby nim zostać, czego pracodawca od niego wymaga oraz ile zarabia farmaceuta. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Co robi farmaceuta?

Farmaceuta to osoba, która może pracować w aptece. Wówczas zajmuje się ona zarówno sprzedażą leków jak i udzielaniem porad w zakresie ich wyborów. Nie jest to jednak jedyne miejsc, w którym farmaceuci mogą znaleźć swoje miejsce pracy. Oprócz tego, farmaceuta może pracować podczas tworzenia rozmaitych leków w koncernach farmaceutycznych, odpowiadać za bieżącą ocenę leków.

Farmaceuta może również znaleźć zatrudnienie w firmie kosmetycznej lub zająć się pracą naukową. Jak widać, farmaceuta to zawód, który spotyka się nie tylko w aptekach, ale również w laboratoriach farmaceutycznych, hurtowniach leków, firmach kosmetycznych, sanepidzie oraz w bardzo wielu innych instytucjach.

Co trzeba zrobić, by zostać farmaceutą?

Aby móc pełnić zawód farmaceuty, należy przejść bardzo długą drogę. Podstawową kwestią, od której zaczyna się droga każdego przyszłego farmaceuty, jest rozpoczęcie studiów wyższych na kierunku farmacji. Trwają one pięć lat. W trakcie nauki największy nacisk kładzie się na wiedzę z zakresu chemii oraz biologii. Oprócz tego, studenci uczą się bardzo wielu innych dyscyplin medycznych – mowa tutaj na przykład o anatomii lub fizjologii. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż studia na farmacji są bardzo trudne. Ich ukończenie wymaga poświęcenia oraz oddania. Nauka zawodu w przypadku farmaceuty trwa praktycznie cały czas.

Aby otrzymać prawo do wykonywania zawodu farmaceuty, po ukończeniu studiów trzeba ukończyć sześciomiesięczny staż. Jest on obowiązkowy. W tej chwili istnieje również możliwość zdobycia tytułu technika farmacji. Osoby posiadające takie wykształcenie mają o wiele mniejszy zakres uprawnień. Ponadto, ich staż trwa minimum 24 miesiące. Warto również mieć świadomość, iż możliwość rozpoczęcia nauki na tym kierunku oraz uzyskanie tytułu wygasło wraz z rokiem szkolnym 2018/2019. W tej chwili jest to zatem już niemożliwe.

 

Czym charakteryzuje się dobry farmaceuta?

Jakimi cechami musi odznaczać się dobry farmaceuta? Podstawową kwestią, która wyróżnia wzorowego farmaceutę jest świadomość, iż spoczywa na nim niezwykle duża odpowiedzialność. Wszystkie decyzje podejmowane przez osobę pełniącą taką funkcję muszą być dokładnie przemyślane, ponieważ od nich może zależeć ludzkie życie. W pracy farmaceuty niezwykle istotne jest także maksymalne skoncentrowanie się na wykonywaniu swoich obowiązków.

Popełnienie błędu w trakcie wydawania leków na receptę może kosztować zdrowie bądź życie pacjenta. Z tego powodu tak istotna jest sumienność, zaangażowanie oraz skrupulatność. Każdy farmaceuta musi wykazywać się ogromnymi kompetencjami. Każdy dobry farmaceuta musi być gotowy na nowe wyzwania oraz nieustanne kształcenie się. Musi również być bardzo odporny na stres oraz potrafić bardzo dobrze komunikować się z klientami.

 

Ile zarabia farmaceuta?

Ile zarabia farmaceuta? Powyższe pytanie zadaje sobie z pewnością każda osoba, która zastanawia się nad rozpoczęciem swojej kariery zawodowej w tym kierunku. W tym temacie krążą prawdziwe legendy. Uważa się powszechnie, iż farmaceuta to jeden z najlepiej opłacanych zawodów. Średnie zarobki netto określa się na kwotę 2700 złotych. W internecie istnieje raport, według którego 25% farmaceutów otrzymuje comiesięcznie kwotę 3000 złotych netto. Oprócz tego, prawie 50% spośród z pracowników tego zawodu otrzymuje premie.

Dokładna wysokość zarobków farmaceuty uzależniona jest również w ogromnym stopniu od tego, w jakim regionie dany pracownik jest zatrudniony. Najlepiej opłacani farmaceuci pracują w województwie mazowieckim (około 3100 złotych), pomorskim (około 2700 złotych) oraz dolnośląskim (około 2700 złotych). Najmniej zarabiający farmaceuci to pracownicy z województw:

  • opolskiego – około 2100 złotych,
  • lubuskiego – około 2180 złotych,
  • świętokrzyskiego – około 2200 złotych.

Jeśli spojrzymy na zarobki farmaceutów w poszczególnych miastach, to oczywiście najwyższe zarobki są w Warszawie, bo około 3300 złotych. Dalej znajdują się miasta takie jak Włocławek, Radom, Tychy oraz Gdańsk – około 3000 złotych, a następnie Katowice – około 2900 złotych. Technicy farmacji otrzymują średnie wynagrodzenie miesięczne netto na poziomie 1500 złotych.

 

Czego wymagają pracodawcy od farmaceutów?

Jakie są wymagania pracodawców skierowane do farmaceutów? Oczywiście podstawowym wymaganiem jest posiadanie kierunkowego wykształcenia wyższego oraz posiadanie prawa do wykonywania zawodu. Są to czynniki niezbędne. Każdy kandydat na farmaceutę musi również być odpowiedzialny, uczciwy oraz sumienny.