Praca ratownika medycznego to bardzo wymagająca praca, która często wiąże się z długimi godzinami spędzonymi w pracy oraz z ciężkimi przypadkami, które ratownicy spotykają na co dzień. Jest to praca dla ludzi o bardzo silnych nerwach, często bardzo wysportowanych o nienagannej kondycji fizycznej. Umiejętność pracy pod presją czasu oraz odpowiedzialność za życie drugiego człowieka to kolejne czynniki charakteryzujące pracę ratownika medycznego. Dodatkowo, ratownicy często dorównują lekarzom w zakresie swoich umiejętności. Ile zarabia ratownik medyczny? Kwoty zmieniają się każdego roku i działają raczej na korzyść ratowników, lecz wciąż miesięczne dochody uzależnione są od stażu pracy, wykształcenia, ale także miejsca pracy i województwa. 

Jakie obowiązki ma ratownik medyczny?

W dzisiejszych czasach, aby zostać ratownikiem medycznym należy ukończyć studia wyższe licencjackie lub magisterskie. Studia te są znacznie wymagające, a przyszli ratownicy przyswajają tematykę dotyczącą m.in. anatomii człowieka, fizjologii, medycyny ratunkowej czy toksykologii. Studenci odbywają także praktykę wytrzymałościową, w WOPR, GOPR czy na SOR. Oto niektóre obowiązki, które należą do ratownika medycznego:

  • wykonywanie zabiegów, mających na celu uratowanie życia,
  • przywracanie drożności dróg oddechowych,
  • prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • wykonywanie EKG,
  • podawanie leków, kroplówek, zastrzyków,
  • opatrywanie ran, poparzeń,
  • przyjmowanie porodu,
  • unieruchomienie złamań, zwichnięć,
  • prowadzenie niezbędnej dokumentacji.

Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce ?

Niestety sytuacja w Polsce, pomimo wielu podwyżek, wygląda kiepsko. Praca ratownika medycznego jest jedną z bardziej wymagających i często wiąże się ze stresem, traumą, a sami ratownicy miewają problemy osobiste. Pomimo tego, w porównaniu z innymi zawodami ratownik medyczny nie zarabia wiele, ale jest to na pewno kwota, za którą można godnie przeżyć. Ze względu na zawarte we wrześniu 2018 roku porozumienie z Ministerstwem Zdrowia, od 2019 roku ratownicy medyczni otrzymali podwyżki w wysokości 400 zł brutto. Wraz z podwyżkami, ratownicy medyczni uzyskali także prawo do płatnego urlopu szkoleniowego, który trwa 6 dni. Osoby kończące studia na kierunku ratownictwo medyczne za pewne interesują się tematem ile zarabia ratownik medyczny netto. Według danych dostępnych na znanych portalach w internecie, średnia pensja na stanowisku ratownika medycznego w 2019 roku wynosi ok. 2250 zł na rękę. Co czwarta osoba może zarabiać mniej, bo tylko ok. 1900 zł na rękę. Ponadto 25 % pracowników zarabia więcej niż 2825 zł na rękę. Oczywiście musimy pamiętać, że są to kwoty, które w niektórych województwach wydają się być przyzwoite, ale gdy pracownik żyje w większym mieście, takim jak Warszawa, taka suma nie robi większego wrażenia. Miejsce zamieszkania jest bardzo ważną kwestią w przypadku płac ratowników medycznych. Właśnie dlatego najwięcej zarabiają ratownicy działający na terenie województwa mazowieckiego, co wynosi średnio około 3150 zł na rękę. W województwach takich jak zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, małopolskie, łódzkie czy dolnoślaskie, ratownik może liczyć na nieco gorszą wypłatę wynoszącą ok. 2830 zł na rękę. Według statystyk, najmniej zarabiają ratownicy z województwa lubelskiego (ok. 2600 zł na rękę), podlaskiego (ok. 2540 zł) i podkarpackiego (2530 zł). Warto zaznaczyć, że według danych ratownicy medyczni zarabiają najwięcej w miastach takich jak Piaseczno (ok. 4260 zł), Pile (3380 zł) czy Bartoszyc (3470 zł).

Ratownik medyczny- płace za granicą

Polska jak to zazwyczaj bywa nie dorównuje innym krajom europejskim, jeżeli chodzi o średnie płace. Tak jest też w przypadku ratowników medycznych. Jeżeli wybierasz się do pracy za granicą warto rozważyć ile zarabia ratownik medyczny. Średnia pensja ratownika medycznego w Wielkiej Brytanii wynosi około 10 tysięcy złotych brutto. Podobnie jest w Niemczech. Płace u naszych zachodnich sąsiadów również sięgają rzędu około 10 tysięcy złotych brutto. Jeżeli chodzi o Europę, najwięcej w tym sektorze zarabia się w Norwegii- ratownicy medyczni zarabiają tam średnio ok. 15 tysięcy złotych brutto.

Jak można wywnioskować, ratownicy medyczni pomimo bardzo stresującej pracy, która również w pewnym wieku odbija się na ich zdrowiu, zarabiają nie duże pieniądze. Jest to wyjątkowo krzywdząca statystyka, szczególnie w porównaniu do sytuacji w innych krajach europejskich, gdzie ratownik medyczny zarabia więcej co dobry lekarz w Polsce. W związku z tym wiele ratowników medycznych w Polsce decyduje się na pracę lub tzw. dorobienie do pensji w prywatnych klinikach. Duża część ratowników spędza w pracy cały dzień, biorąc nadgodziny, co zdecydowanie zmniejsza jakość ich pracy. Warto również dodać, że ratownik musi stale się doszkalać i być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Choć wiele ratowników mówi, że nic w ich zawodzie nie jest w stanie ich zaskoczyć, bywają bardzo trudne przypadki (szczególnie wypadki komunikacyjne), co powoduje że mogą oni żyć w nieustannym lęku i stresie.