Każdy przedsiębiorca, który zakłada swoją własną działalność gospodarczą, musi zastanowić się kto będzie prowadził dział księgowości. Bo jak wiemy, każda z istniejących firm ma obowiązek prowadzenia tego elementu składowego. Wiele przedsiębiorców decyduje się na poprowadzenie księgowości samodzielnie. Jednak są też zwolennicy, którzy chętnie korzystają z usług biur rachunkowych. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytanie tytułowe.

Czym tak właściwie jest biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe to rodzaj działalności gospodarczej, która posiada uprawnienia do wykonywania działań związanych z rachunkowością. Osoby pracujące w biurach rachunkowych posiadają odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz postawę, która potrzebna jest do wykonywania wszelkiego rodzaju czynności związanych z działem księgowości lub działem kadr i płac. Jeżeli chodzi o realizację zleceń, to biura rachunkowe podejmują się ich po ówczesnym podpisaniu umowy z klientem.

Jakie usługi świadczone są przez księgowe?

Do podstawowych czynności, którymi zajmują się księgowe należy zaliczyć:

  • prowadzenie księgowości dla danego przedsiębiorstwa, która obejmuje między innymi przygotowywanie sprawozdań finansowych, sporządzanie deklaracji podatkowych, sporządzanie zapisów księgowych na podstawie dokumentacji księgowej czy też sprawdzanie dokumentów pod względem rachunkowym i prawnym.
  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów w uporządkowany sposób. W ramach tej usługi biura rachunkowe oferują swoim klientom kierowanie ewidencją środków trwałych, księgowanie dokumentów czy też przygotowywanie rozliczeń podatkowych.
  • kompleksową obsługę kadr i płac, w której skład będą wchodzić działania związane ze sporządzaniem wszelkiego rodzaju dokumentacji, która związana jest na przykład z zatrudnieniem pracowników.
  • kompleksowe doradztwo z zakresu prawa i podatków – oferta biur księgowych w tym przypadku uwzględnia najczęściej usługi konsultacyjne, opinie dotyczące prawa podatkowego czy też przygotowywanie zeznań podatkowych.

Biuro rachunkowe vs własna księgowość

Podsumowanie informacji

Podsumowując powyższe informacje i zarazem odpowiadając na pytanie tytułowe, należy stwierdzić, że każdy z przedsiębiorców powinien sam zdecydować, co tak naprawdę jest dla niego lepsze. Jak można wywnioskować z powyższych informacji, zarówno biura rachunkowe, jak i własna księgowość mają korzystne cechy. Jednak w przypadku przedsiębiorstw, które chcą zaoszczędzić na prowadzeniu własnej działalności, korzystanie z usług rachunkowych okazuje się bardzo dobrym pomysłem. Firmy te nie muszą wtedy zatrudniać nowych pracowników i opłacać ich pensji.