Ze względu na niedawny wzrost popularności ETF-ów, warto zrozumieć czym są i jak działają te instrumenty finansowe. Być może warto je posiadać we własnym portfelu inwestycyjnym? Czym są i jak działają ETF-y? Sprawdź koniecznie nasz poradnik!

ETF dla początkujących

ETF-y to fundusze działające na podobnej zasadzie jak fundusze akcyjne, lecz pod własnym symbolem tickera. Aby zakupić lub sprzedać fundusze ETF, trzeba dokonać transakcji za pośrednictwem brokera. Jeśli jesteś zainteresowany, odwiedź witrynę firmy Saxo Bank Polska i otwórz na początek darmowe konto demonstracyjne. Inwestuj wirtualne środki, a także zdobywaj wiedzę i doświadczenie bez ryzyka utraty własnego kapitału.

Jak wszystkie inne instrumenty inwestycyjne, również ETF-y mają swoje plusy i minusy. Należy je bez wątpienia dokładnie rozważyć, szczególnie w świetle sytuacji osobistej, ale również osobistych preferencji, zgromadzonych środków pieniężnych i pozostałych istotnych dla inwestora czynników.

Jak inwestorzy zarabiają pieniądze z ETF?

Zarabianie pieniędzy z funduszami ETF jest  generalnie takie samo jak inwestowanie w klasyczne fundusze inwestycyjne. Oba instrumenty funkcjonują w praktyce niemal identycznie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, sposób pomnażania pieniędzy zależy najbardziej od rodzaju posiadanych inwestycji.

Sam ETF to pewnego rodzaju fundusz powierniczy. Może tym samym inwestować w akcje, towary, obligacje, akcje uprzywilejowane lub też najsłynniejsze indeksy jak S&P 500 czy  Dow Jones Industrial Average. Jakie to ma znaczenie dla inwestora? Tak naprawdę wszystko sprowadza się do jednej kwestii czyli tego jak fundusz ETF inwestuje środki.

Posiadając ETF na akcje skupiające się na papierach z wysoką dywidendą, zyski można osiągnąć z połączenia zysków kapitałowych oraz dywidend wypłacanych przez te akcje. Z kolei właściciel funduszu ETF obligacji może uzyskać dochód z odsetek. Posiadając ETF na nieruchomości, można się spodziewać zarobku na czynszach i zyskach kapitałowych ze sprzedaży nieruchomości, a do tego dochodzą dochody z usług generowanych przez wynajmowane mieszkania, hotele czy budynki biurowe.

Jak inwestować w ETF-y z zyskiem? Odpowiedź jest prosta. Należy dowiedzieć się o tym instrumencie jak najwięcej i zyskać doświadczenie w handlu nimi. Naczelna zasada profesjonalnych traderów mówi, aby nie inwestować w instrumenty, których się nie rozumie. To samo dotyczy bez wątpienia funduszy ETF. Warto o tym pamiętać mając na uwadze dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego.