Im bardziej chcemy oszczędzać, tym częściej sięgamy po kalkulator lokat. To proste narzędzie, które pozwala szybko obliczyć wysokość zysków kapitałowych, a tym samym staje się sposobem na sprawną selekcję ofert. Klientom przecież chodzi o to, by sprawdzić, gdzie warto ulokować pieniądze, chcą sprawdzić, czy zawsze atrakcyjną opcją jest oprocentowanie nominalne, a także kto w danym momencie ma ciekawą promocję.

Szybka kalkulacja lokaty i ocena zysków kapitałowych

Dostępna w sieci kalkulacja lokaty to przede wszystkim szybkie obliczenia, które szybko pokazują, która z propozycji jest najbardziej atrakcyjna. W ten sposób można oszacować zyski z lokat bankowych, kont oszczędnościowych czy oprocentowanych rachunków osobistych. Wystarczy więc w odpowiednie miejsca wpisać wysokość kwoty, jaka ma pracować. Poza tym ważny jest okres lokaty oraz wspomniane już oprocentowanie nominalne. Najczęściej bowiem kapitalizacja jest wyliczana na końcu inwestycji. Oczywiście są sposoby na to, by ominąć podatek belki, sięgnąć po rozwiązania bardziej elastyczne i idealnie dopasowane do potrzeb.

Kiedy przyda się kalkulator lokat?

Nowoczesny kalkulator lokat bankowych pokazuje obliczenie zysku pomniejszoną o podatek od zysków kapitałowych – czyli tak zwany podatek Belki w wysokości 19%.  Tym samym w jednym miejscu można uzyskać konkretną informację, jakie pieniądze otrzymamy po tym, jak skończy się czas trwania lokaty. Tym samym w ten sposób można oszacować zasadność tej inwestycji i zobaczyć, które lokaty bankowe tak naprawdę będą się opłacać.

Jak korzystać z kalkulatora lokat?

Z kalkulatora lokat można uzyskać szereg istotnych z punktu widzenia inwestora informacji. I choć najważniejsze jest to, by dobrze obliczyć zysk, to warto zwrócić uwagę w porównaniu na takie aspekty jak kwoty odsetek przed opodatkowaniem, wysokość podatki od zysków kapitałowych, a tym samym odsetki po opodatkowaniu – przy uwzględnieniu, że rok według niektórych banków ma 360 dni, a według innych 365.

Klienci, szacując od lokaty zysk, powinni również zastanowić się, czy wybrać oprocentowanie zmienne lub też stałe. Poza tym warto pamiętać o tym, że jego wysokość zawsze jest podawana w skali roku niezależnie od tego, jak długo trwa umowa. Poza tym ważnym aspektem jest też sposób naliczania odsetek. Wymienia się odsetki proste – liczone od wysokości powierzonego kapitału przez cały okres lokaty, a także składane. Te drugie są naliczane wielokrotnie – na początku od kapitału, a następnie w kolejnym okresie już od powiększonej kwoty.