Każdy z inwestorów doskonale zdaje sobie sprawę, że chcąc rozpocząć swoją przygodę z giełdą, potrzebna będzie im pomoc maklera. Jest to nic innego jak zawód polegający na pośredniczeniu w transakcjach dotyczących kupna oraz sprzedaży papierów wartościowych. Makler ma bezpośredni kontakt z klientami, a jednocześnie spoczywa na nim dość pokaźna odpowiedzialność. Wydawać się więc może, że zarobki maklera również wykraczają poza średnią krajową. Jednak jak jest w rzeczywistości i ile zarabia makler giełdowy?

Czym dokładnie zajmuje się makler giełdowy?

Wspomniane już zostało, że makler giełdowy to pośrednik pomiędzy inwestorem, a poniekąd papierami wartościowymi. Ma on uprawnienia do tego, by w imieniu swoich klientów kupować i sprzedawać papiery wartościowe emitowane przez państwo lub różnorodne spółki. Zakłada on także konto maklerskie dla początkujących inwestorów i doradza im w kwestiach inwestycyjnych. Makler przygotowuje także analizy rynkowe, a także pomaga wprowadzać na giełdę nowe spółki. Jak więc widać, rola maklera giełdowego nie ogranicza się jedyne do sprawowania pieczy nad transakcjami. Jego zakres obowiązków jest o wiele większy.

Ile w rzeczywistości zarabia makler giełdowy?

Makler giełdowy działa pod nieustanną presją czasu i musi stale dokładać wszelkich starań do tego, by sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Już z samego zakresu obowiązków i odpowiedzialności jaka spoczywa na maklerze giełdowym, śmiało można wywnioskować, że jego zarobki nie będą należały do najniższych. Okazuje się, że zgodnie ze statystykami, średnia zarobków maklera giełdowego w naszym kraju to około 8 000-10 000 złotych brutto. Warto jednak zauważyć, że w przypadku początkujących maklerów giełdowych, którzy nie mogą pochwalić się jeszcze zbyt dużym doświadczeniem, zarobki te mogą być nieco niższe. Analogicznie, w przypadku najbardziej doświadczonych maklerów giełdowych, zarobki te mogą sukcesywnie wzrosnąć. Wiele również zależy od lokalizacji, w której obecnie działa makler giełdowy. Na najlepsze wynagrodzenie maklerzy mogą liczyć w województwie mazowieckim, gdzie średnia pensja wynosi około 12 tysięcy złotych brutto. Warto w tym momencie również uwzględnić prowizję od przeprowadzonej transakcji, która może radykalnie podnieść miesięczne wynagrodzenie. Można więc śmiało powiedzieć, że zarobki maklera w gruncie rzeczy uzależnione są od wielu czynników.

Jak można zdobyć uprawnienia maklerskie?

Makler giełdowy nie jest zawodem dla każdego. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie licencji i zdanie egzaminu maklerskiego przed Komisją Nadzoru Finansowego. Warto pamiętać, że sam egzamin jest wyjątkowo wymagający i bez odpowiedniego doświadczenia, a także szerokiej wiedzy z branży, zakończenie go z wynikiem pozytywnym w dużej mierze nie będzie możliwe. Większość maklerów posiada również dyplom ukończenia uczelni wyższej o kierunku ekonomicznym. Potencjalny kandydat na maklera giełdowego musi więc przejść całkiem długą drogę do uzyskania licencji, a także osiągnięcia odpowiedniego pułapu wynagrodzenia.