Listonosz zaczyna swoją codzienną pracę od zabrania listów i wszystkich przesyłek, jakie wymagają pokwitowania. Na poczcie znajduje się specjalny dział ekspozycji, który wydaje listonoszowi codzienną korespondencję do dostarczenia. Musi on również pobrać pieniądze, które później dostarczy. Kiedy już rozdzieli przesyłki i ułoży je według adresu, wówczas może on rozpocząć swoją pracę. Każda osoba zatrudniona na stanowisku listonosza posiada swój własny rejon, na którym działa. Może ona w celu roznoszenia listów poruszać się samochodem, motocyklem, bądź chodzić pieszo, wszystko zależy od wielkości rejonu, na jakim pracuje. Kiedy skończy już swój dzień pracy, wraca do urzędu, po czym rozlicza się z każdej przesyłki i wypełnia właściwe raporty. Dokumentacja zajmuje czasem nawet parę godzin. Zawód listonosza to bardzo ciężka praca. Przeważnie wysiłek, jaki wkłada w powierzone mu obowiązku, nie przekłada się w żaden sposób na wynagrodzenie. Cały dzień listonosz musi wszędzie nosić ze sobą dosyć ciężką torbę. Wiele osób pracujących w tym zawodzie, z czasem skarży się na bóle kręgosłupa. Oprócz tego jest to zawód wymagający dużej odpowiedzialności, gdyż dostarczane są bardzo ważne przesyłki i pieniądze. Listonosz w trakcie pracy ma stały kontakt z ludźmi, nie zawsze są oni uprzejmie nastawieni. Nieraz zdarzają się także napady rabunkowe.

Obowiązki listonosza

Podstawowym obowiązkiem listonosza jest doręczanie listów oraz paczek. Musi on segregować wszelkie paczki i listy w urzędzie pocztowym. Jego zadaniem jest także zabezpieczenie przewożonej gotówki czy dokumentów. Listonosz opróżnia skrzynki pocztowe oraz podaje informacje osobom zainteresowanym usługami poczty. Musi on także sporządzać awiza dla osób, które w trakcie dostarczenia listu czy przesyłki były nieobecne w domu. Spisuje przyczyny, z których racji przesyłka nie została dostarczona. Musi również przestrzegać tajemnicy korespondencji oraz tajemnicy państwowej, oraz służbowej. Jego obowiązkiem jest także przestrzeganie przepisów pocztowych.

W jaki sposób zostać listonoszem?

Najlepszym sposobem na uzyskanie takiej posady, jest śledzenie ofert pracy na stronie Poczty Polskiej albo w Urzędzie pracy. W przypadku braku aktualnych ofert można udać się do wojewódzkiego Urzędu Pocztowego i spytać o wolne posady.

Jakie wymagania należy spełnić, by zostać listonoszem?

  • umiejętność podstawowej obsługi komputera
  • wykształcenie minimum zawodowe
  • dobra sprawność i odpowiednie podejście osoby kandydującej
  • dokładność, odpowiedzialność oraz odporność na stres

Rekrutacja na stanowisko listonosza czasem trwa nawet parę miesięcy. Przeważnie cały proces rozpoczyna się od złożenia CV, następnie następuje rozmowa kwalifikacyjna oraz stosowany przez pewne urzędy egzamin terenowy, w trakcie którego sprawdza się danego kandydata w praktyce.

 

Ile zarabia listonosz?

Wiele osób zastanawiających się nad podjęciem tego zawodu, zastanawia się, ile zarabia listonosz? To ile zarabia listonosz, zależne jest od miejsca wykonywanej pracy. Wysokość zarobków rośnie wraz z doświadczeniem. Na początku pracy pensja wynosi przeciętnie około 1000-1200 złotych netto. Średnie zarobki to około 2000 brutto, może być to również kwota rzędu 2500 brutto. Najwięcej zarabiają listonosze z województwa dolnośląskiego oraz małopolskiego, natomiast najmniej z warmińsko- mazurskiego oraz świętokrzyskiego. Pracownicy oprócz tego dostają bardzo często napiwki, jednakże są one uzależnione od uprzejmości ludzi. Czasem listonoszowi udaje się zarobić na samych napiwkach około 2 tysięcy złotych. Listonosz korzystający z własnego środka transportu może liczyć na wsparcie finansowe na zakup paliwa i utrzymanie swojego pojazdu.

Plusy zawodu listonosza to przede wszystkim:

  • zawód zaufania publicznego
  • zaproszenia na kawę i obiad
  • możliwość uzyskania napiwku

Minusy zawodu listonosza to:

  • możliwe napady na tle rabunkowym
  • praca fizyczna
  • stres

Kto nadaje się na stanowisko listonosza?

Nie każda osoba nadaje się na listonosza. Zajęcie to nie jest wcale takie łatwe, jakby się mogło zdawać i wymaga od kandydata wielu umiejętności. Każdy z listonoszy musi pokonać codziennie dziesiątki kilometrów. Niewiele z nich otrzymuje służbowy pojazd, przeważnie korzystają jedynie z roweru. Praca listonosza wymaga przede wszystkim sprawności fizycznej oraz umiejętności dźwigania ciężarów. Torba po zapakowaniu przesyłkami potrafi być naprawdę ciężka. Praca listonosza jest także bardzo odpowiedzialna. Listonosz musi pamiętać o poproszeniu adresata o podpis w przypadku listu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Tak samo jest w przypadku pieniędzy wydanymi doręczycielowi poprzez kasę, po powrocie z rejonu pracy musi on się dokładnie rozliczyć. Listonosz powinien świetnie znać topografię miasta, w jakim pracuje. Inaczej nie będzie on potrafił, we właściwy sposób posegregować paczek według adresów, w taki sposób, by nie krążyć po całym mieście.