Praca pilota samolotu to niezwykle ciężkie i wymagające zadanie. Osoba ta jest odpowiedzialna za życie kilkuset osób, musi być więc opanowana i dobrze wykształcona. Ogromna odpowiedzialność i konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji jest świetnie wynagradzana przez linie lotnicze. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, ile zarabia pilot, dobrze trafiliście. W tym artykule przyjrzymy się zarobkom pilotów w najbardziej popularnych liniach lotniczych.

Od czego zależą zarobki pilota samolotu?

Zarobki pilotów są zdecydowanie wyższe niż w innych zawodach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że każdy pilot musi przejść bardzo drogi i długi kurs szkoleniowy, który musi opłacić ze swoich pieniędzy. Sporo kosztuje także sama licencja pilota. Do tego każda osoba chcąca pracować w tym zawodzie musi spełnić szereg wyśrubowanych wymagań i być odporna na stres.

Piloci pracują 40-45 godzin miesięcznie. Jest to czas, który spędzają w samolocie. Przygotowanie się do lotu, dodatkowe kursy i szkolenia zajmują jednak dużo więcej godzin. Szacuje się, że piloci realnie pracują przez 120 godzin, do czego dochodzą jeszcze delegacje daleko od domu i dojazdy do pracy.

Pensja pilotów zależy od wielu czynników. Przede wszystkim główną rolę gra tu rodzaj umowy. Większość pilotów jest obecnie zatrudniana na zasadzie samozatrudnienia. Oznacza to, że każdy pilot musi mieć swoją działalność gospodarczą i samodzielnie opłacać wszystkie podatki i zobowiązania względem państwa. W branży lotniczej zdarzają się także normalne umowy o pracę, ale jest to rzadko stosowane rozwiązanie i większość linii lotniczych nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem.

Zarobki pilotów zależą także od:

  • Samolotu na którym latają – Im większy samolot, tym większe zarobki
  • Bazy operacyjnej, w której stacjonują – Większe zarobki mają piloci stacjonujący w krajach powszechnie uznawanych za droższe
  • Linii lotniczej, w której pracują – Najwięcej zarabiają piloci linii azjatyckich
  • Wylatanych godzin – Piloci dostają pensję podstawową i dodatkowe pieniądze za wylatane godziny

Szacuje się, że zarobki w branży lotniczej będą stale rosły, gdyż każdego roku zwiększa się ilość osób podróżujących samolotami. Według szacunków firmy Boening, do 2036 roku konieczne będzie wyszkolenie i zatrudnienie niemal 640 tysięcy nowych pilotów, a cała lotnicza branża będzie musiała zatrudnić dodatkowo ponad 2 miliony osób. Na samych polskich lotniskach ruch pasażerski wzrosnąć ma ponad dwukrotnie.

Ile zarabia pilot w PLL LOT?

Według najnowszych danych udostępnionych nam przez prezesa firmy LOT, piloci tej linii lotniczej mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki.

Zaczniemy od pilotów sterujących największymi maszynami we flocie PLL LOT. Mowa tu oczywiście o  Boeningach 787 Dreamliner. Według udostępnionych nam danych, piloci tych samolotów zarabiają miesięcznie około 30 tysięcy złotych brutto. Pierwsi oficerowie pokładowi dostają nieco mniejsze, aczkolwiek w dalszym ciągu bardzo atrakcyjne, wynagrodzenie – 21 tysięcy złotych. Jest to średnie wynagrodzenie, które obejmuje pensję zasadniczą oraz pieniądze za wylatane godziny. Każdy pilot ma obowiązek spędzić w powietrzu przynajmniej 45 godzin miesięcznie. Pensja zasadnicza dla pilotów Dreamlinerów (bez pieniedzy za wylatane godziny) to 18,6 tysiąca złotych brutto, a pierwszych oficerów 15 tysięcy złotych brutto.

Piloci nieco mniejszych Boeningów 737 zarabiają średnio około 23 tysiące złotych miesięcznie, a pierwsi oficerowie – 15 tysięcy złotych. Piloci Embraerów mogą liczyć na 26 tysięcy złotych, a pierwsi oficerowie na 17 tysięcy złotych. Należy pamiętać o tym, że są to zarobki uśrednione, które w dużej mierze zależą od ilości godzin spędzonych w powietrzu.

Ile zarabia pilot w Ryanair?

Ryanair również zatrudnia pilotów w taki sam sposób jak LOT. Pracownicy tej firmy mogą jednak liczyć na dużo wyższe pensje, choć warunki są tu zdecydowanie trudniejsze. Zarobki w Ryanair zależą przede wszystkim od miejsca zbazowania pilota. Według informacji otrzymanych od linii lotniczej, kapitan samolotu z Dublinu może zarabiać nawet 156 tysięcy euro rocznie (około 675 tysięcy złotych), a kapitan samolotu z lotniska Londyn Stansted może liczyć na 135 tysięcy funtów w skali roku (około 650 tysięcy złotych). W każdej z baz przewoźnika panują inne warunki i zależą one głównie od tego, jakie jest zapotrzebowanie na pilotów w danym miejscu i jakie są koszty życia w danym państwie.

Inne linie lotnicze

Jeśli jesteście ciekawi ile zarabia pilot w Lufthansie, to niestety nie znajdziemy żadnych aktualnych i potwierdzonych informacji na ten temat. Z wypowiedzi pilotów można jednak wywnioskować, że ich zarobki wahają się od 25 do 80 tysięcy złotych miesięcznie. Najlepsze zarobki otrzymują piloci azjatyckich linii lotniczych. Sterujący samolotem Airbus A380 mogą liczyć na pensję w wysokości 16 tysięcy dolarów miesięcznie. Niektóre z azjatyckich linii, które potrzebują pilotów „na już” oferują nowym pracownikom nawet 300 tysięcy dolarów za roczny kontrakt.